Girer girmez 'diş'ini gösterdi

Girer girmez 'diş'ini gösterdi
Girer girmez 'diş'ini gösterdi
Drogba'nın Galatasaray kariyeri muhteşem başladı. Fildişili 63'te girdi, 68'de topla ikinci buluşmasında kafayla ağları buldu. Lider dünkü galibiyetiyle 'Cuma kâbusu'nu bitirirken iyi oynamadı.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Malumunuz cuma günleri bazı toplumlarda uğursuz gün kabul edilir. Katolikler, budistler ve brahmanlanlara göre, haftanın beşinci günü makbul sayılmaz. Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği, Adem ve Havva’nın yasak elmayı yediği gün cumadır. Galatasaraylılar içinse cuma gününün uğursuzluğu mitolojik değil sayısal verilere dayanıyor. Lider, düne kadar, bu sezon cuma günü oynadığı 6 altı 3 yenilgi, 2 beraberlik ve 1 galibiyet (İstanbul BB’ye karşı) alabilmişti. Dün galibiyet sayısını 2 yaptılar.
Her ne kadar dün 13. Cuma olmasa da Galatasaray için Akhisar maçı kimi zaman korku filmi havasında yaşandı. Filmimiz ‘15. Cuma’da, 13. Cuma’daki Jason’ın görevini Gekas üstlendi. Türün diğer örneklerinde olduğu gibi ilk perde sakindi. ‘Jason Gekas’ı ilk bölümde fazla göremedik. Sarı-Kırmızılılar Akhisar yarı sahasında rahat rahat atak yaptılar. İlk korku anı 25’te geldi. Uğur’un sert müdahalesiyle yerde kalan Burak Yılmaz taraftarlarını bir hayli endişelendirdi. Tekmeliğin ne kadar mübarek bir icat olduğu bu pozisyonda daha iyi anlaşıldı. Temiz yüzlü başrol oyuncusu Sneijder 36’da uzaktan aşırtma bir vuruş denedi, Oğuz çok iyi çıkardı.


GEKAS DİREĞE TAKILDI


Devrenin son beş dakikasında gerilim dozu, Gekas’ın kendini göstermesiyle arttı. Yunan oyuncunun palası yoktu belki ancak daha öldürücü bir ayağı olduğu şüphesiz! İlk perdede Akhisar adına en ciddi pozisyon Sertan’dan geldi ancak vuruşunda Muslera başarılıydı.
İkinci perdeye Galatasaray iyi başladı. Yine Sneijder’ın uzak mesafe bir şutunu izledik ancak donuk bakışlı ‘gardiyan’ Oğuz’u geçemedi. Ve Sarı-Kırmızılılar için korkunun tavan yaptığı an: 61’de ‘Jason’ Gekas sahneye çıktı, kaleciyle karşı karşıya durumda şutunu çekti ancak top direkte patladı. Galatasaray’ın bir şansı da, filmlerin aksine kadrosunda ‘eksilme’ yaşamamasıydı. Gereksiz sertliklerle sarı kart görseler de bunlar kırmızıya dönmedi.
Korku filmlerinde esas çocuklar dara düşünce ne olur? Bir dış faktör (Ya daha önce öldüğünü sandığımız biri yahut filmin başında öyle bir gördüğümüz yerli) gelir, kahramanlarımızı kurtarır. Haliyle bu rolü üstlenen Didier Drogba’ydı. Tüm taraftarların merakla beklediği Fildişi Sahilli yıldız 63. dakikada oyuna girdi, beş dakika sonra takımına hayat verdi: Sneijder’in başlattığı atakta Burak’ın ortasında iki Akhisarlı oyuncunun arasından çok iyi yükselen yıldız oyuncu, kafayla topu ağlara gönderdi ve Galatasaray kariyerine çok iyi bir başlangıç yaptı.
Bitirici darbe iki dakika sonra geldi: Burak’la Galatasaray 2-0 öne geçti. Peki Gekas ve arkadaşları tamamen bitmiş miydi? Elbette hayır. Öldü sandığınız karakter her zaman son bir gayretle ‘canlanır’ ve hamlesini yapar: Akhisar da bir duran top sonrası 85’te Sertan’ın yakın mesafeden kafa vuruşuyla rakibine darbeyi indirdi. Ancak kazanan Drogba ve genç arkadaşları oldu.

 


Kalecinin Drogba anındaki endişesi!
Maçtan önce “Drogba’dan gol yiyen ilk kaleci olmak istemiyorum” diyen Akhisar’ın tecrübeli file bekçisi Oğuz Dağlaroğlu, Fildişilinin şık kafa vuruşuna engel olamadı. Oğuz, 21 Ağustos 2004’te oynanan İstanbulspor-Fenerbahçe maçında da Alex de Souza’nın Türkiye ’de attığı ilk golü kalesinde görmüştü.


Drogba için maça aktılar!

Galatasaray’a ayrılan Gediz kale arkası tribünü tamamen dolarken, sarı-kırmızılı taraftarlar diğer tribünlerde de maçı takip etti. Akhisar Belediyespor taraftarları, karşılaşmadan önce Tarzan Tribünü’nde “Sizinkisi aşk, bizimkisi memleket meselesi” yazılı bir pankart açtı. Saha zeminindeki renk bozukluklarının ortadan kaldırılması için sabah saatlerinde zeminin kimyasal maddeyle boyandığı öğrenildi. Galatasaraylı futbolcular sahaya ‘Nerede yaşam varsa, orada umut vardır. 15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü’ yazılı pankartla çıktı.


GS Store’a Göz Göz saldırısı
Galatasaraylı Aydın Yılmaz, karşılaşma öncesi İzmir’de bulunan GS Store’a imza töreni için gitti. Saat 14.00’te başlaması gereken imza töreni öncesi mağazanın önünde toplanan Sarı-Kırmızılı taraftarlara Göztepeliler yumurta, cam şişe ve şemsiyeyle saldırdı. Güvenlik görevlilerin araya girmesiyle olaylar yatışırken iki gazeteci de olaylar esnasında yaralandı. Aydın Yılmaz, yaklaşık 15 dakika GS Store’da kaldıktan sonra takımın konakladığı otele döndü. Mağaza da futbolcunun ayrılmasından sonra kapatıldı.