'Göçek derbi hakemi değil' diyen Namoğlu çark etti!

'Göçek derbi hakemi değil' diyen Namoğlu çark etti!
'Göçek derbi hakemi değil' diyen Namoğlu çark etti!
Galatasaray ile Beşiktaş arasında 24 Mayıs Pazar günü oynanacak karşılaşmada hakem Hüseyin Göçek düdük çalacak. Her iki takımın formasıyla çekilmiş fotoğrafları tartışma konusu olan Göçek'in, 3 yıl önce ağır eleştiriler aldığı Yusuf Namoğlu tarafından sezonun en kritik maçında görevlendirilmesi şaşkınlık yarattı.

RADİKAL - Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu'nun, 17 Nisan 2012 tarihinde yaptığı açıklama şaşkınlık yarattı. Bazı hakemler hakkında çarpıcı ifadeler kullanan Namoğlu, şampiyonluk düğümünü çözmesi beklenen Galatasaray - Beşiktaş maçına atadığı Hüseyin Göçek'in de derbi yönetecek kapasitede olmadığını savunmuştu.

Galatasaray-Beşiktaş maçı Hüseyin Göçek'in

"DERBİ MAÇLARI HER HAKEM YÖNETEMEZ"

NTV Spor Radyo'da Bülent Yüksel'le telefon bağlantısı yapan Yusuf Namaoğlu, "Dünyada ve Avrupa'da derbileri belli hakemler yönetir. Bunun kuralı budur. MHK’da görevli arkadaşlar da bu tip maçları en az hatayla atlatacak hakemleri atamak zorundadır. Biz belirli hakemleri böyle maçlara atarken çok eleştiriler aldık, ‘Vay yine bu hakem’ gibi. Türkiye ’de hakem kadrosu belli. 'Oyun kurallarını hiç eksiksiz uygulayacağım' diyen bir hakem, o havayı koklamayan hakemdir. Hüseyin Göçek, bazı maçlarda bu psikolojiyi, atmosferi koklamadan kuralları uygulamaya çalışmıştır. Bizim tabirle maça çomak sokmuştur" şeklinde konuşmuştu.

"HÜSEYİN GÖÇEK DERBİ HAKEMİ DEĞİL"

O dönem yorumculuk yapan Namoğlu, "Hüseyin Göçek’in derbi hakemi olmadığı görüşündeyim. Göçek maalesef bu tip maçlarda 'kuralı uygulayayım' diye bazı hatalar ve davranışlar içinde bulunuyor. Hakem bu tip veya bütün maçlarda biraz psikolog olacak. Dünyada da bakın en iyi hakemler bunu yaşayanlardır. Türkiye’de de Cüneyt Çakır bunu uyguluyor. Cüneyt Çakır neden FIFA’dan sürekli görev alıyor? Fırat Aydınus da aynı. Neden yurt dışında sık sık görev alıyorlar? Çünkü maçı iyi koklayıp havasına girerler. Yazılı olmayan bazı oyun kurallarını uygulayıp başarılı olurlar" dedi.

Galatasaray'da 'penaltı' krizi: Neden Yasin?