Google'dan ilginç Fenerbahçe hatası!

Google'dan ilginç Fenerbahçe hatası!
Google'dan ilginç Fenerbahçe hatası!
Google'ın çeviri motorunun yaptığı hata gözlerden kaçmadı. Google Çeviri'ye Liverpool yazınca çıkan sonuç Fenerbahçe oluyor..

Kelimeleri, cümleleri, dokümanları anında çevirmenize olanak sağlayan, ücretsiz bir araç olan Google Translate yine şaşırttı. Daha önce Beşiktaşlılar'ı kızdıran bir çeviriye imza atan Google, bu sefer de Fenerbahçelileri şaşkına çevirdi.

LIVERPOOL'UN ÇEVİRİSİ FENERBAHÇE !

Hürriyet 'ten Cihan Yaman'ın haberine göre; kaynak dilini İngilizce olarak ayarlayıp Google çeviriye: 'Liverpool Football Club', 'Liverpool?' ve 'Liverpool fans' yazıp hedef dili 'Türkçe' olarak ayarlandığında çıkan sonuç her seferinde 'fenerbahçe' oluyor.

GOOGLE ÇEVİRİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Tüm çevirileri bilgisayarlar tarafından yapılan Google, “istatiksel makine çevirisi” (statistical machine translation) adı verilen bir işlem uygular. Bu işlem, bilgisayarların çevirileri, çok sayıda metinde bulunan kalıplara göre oluşturması mantığını kullanır.

Google Çeviri İnsanlar tarafından önceden çevrilmiş belgelerdeki kalıpları saptar ve buna göre uygun bir çevirinin nasıl olması gerektiğine dair akıllı tahminler yapar. Çeviriler makineler tarafından oluşturulduğu için hepsi mükemmel olmaz. Fakat bu bilgiler bile Google'ın neden Liverpool'u, Fenerbahçe diye çevirdiğini açıklayamıyor.

Google Çeviri, geçtiğimiz yıllarda Beşiktaşlıları kızdıracak bir olaya imza atmıştı. 'Şampiyon Beşiktaş' yazısını İngilizce'ye 'Liverpool Champion' diye çeviren Google Translate, daha sonra bu hatasını düzeltmişti.