Görünmez ligin maskeleri

2. haftanın siftah maçı: Gençlerbirliği OFTAŞ-Trabzonspor. Stadın bulunduğu çöküntü bölgesinde ikamet edenlerin bile ancak gece yarısında evinde olabileceği bir saatte bitiyor.
Haber: TANIL BORA / Arşivi

2. haftanın siftah maçı: Gençlerbirliği OFTAŞ-Trabzonspor. Stadın bulunduğu çöküntü bölgesinde ikamet edenlerin bile ancak gece yarısında evinde olabileceği bir saatte bitiyor. Televizyon naklen yayımlıyor, tabii şifreli. En ucuz bilet (kale arkası) Ankara normallerine göre en pahalı perakende bilet fiyatı olan (15 YTL).Velhâsıl, kimsenin izlememesi için her türlü önlem alınmış. Süperlig böyle: İzlenmekten çok hakkında atılıp tutulan bir şey.
Bu maçta tribünlere bakıyoruz: OFTAŞ'ın Çorumlu asbaşkanının teşebbüsüyle, Çorum'dan iki otobüs dolusu Çorumsporlu taraftar getirilmiş kırmızı-siyah renkdaşlarını desteklemeye. Çorumspor, OFTAŞ'ı almak üzere girişimde bulunmuştu ya... Nitekim bir ara "Çorumspor" lehine tezahürat da yapıyorlar. Süperlig, futbol folklorü adına trajikomik manzaralar sunuyor.
Cumartesi geceki sürpriz, hoş: Fenerbahçe, Gençlerbirliği-OFTAŞ procesine özenmişçesine, 'rezerv' kadroyla çıkıyor sahaya. Daha çarşıdan yeni alınmış Yasin de var, kilerde çürüyen Kemal ve Selçuk da. Tabii, artık kaderi oynamayan bir Müjdat'a benzemeye başlayan asil yedek Semih de. Yedek Fener aç, cevval, dayanışmacı. Gönlü artık daha çok OFTAŞ'a kayan kimi Gençlerliler gibi, bu Fener'i tercih eden Fenerliler de çıkabilir. İyi de, bakalım bir daha ne zaman görüşürüz bu adamcağızlarla?
'Folklorik' bir sevinç
Bir de folklor sürprizi: Antepsporlu De Nigris, attığı golün kutlama koşusunu, yüzüne geçirdiği bir maskeyle yapıyor. Aletli sevinme. Maçtan sonra, klasikleşmiş yabancı oyuncu mazereti: "Ülkemin adetidir." Aztekler, Mayalar... E, sırf orada değil ki. Dünyanın hemen her coğrafyasında kadim halk kültürlerinde, ölmüş ataların veya hürmetli bir korkuyla bakılan canavarların maskesini takınmak, sembolik olarak onun kuvvetlerine sahip olmak anlamına gelirdi. Maske kültü, sahalarda çok iş görebilir. Savunmacılar Bülent Korkmaz maskeleriyle duran topları beklerken şaman dansları yaparak mücadele azimlerini bileyebilir sözgelimi. Veya Hakan Şükür, 241. golünü kovalarken, tanrılara bir Tanju Çolak maskesiyle meydan okuyabilir. Kulüp yönetimleri de, uygun maskelerle, hayal ve vaat ettikleri transferlerin ruhunu çağırabilirler.
Tatlı akşam güneşi altında başlayan Bursaspor-Galatasaray maçı, mücadelesi ve temposuyla tatminkâr. Galatasaray, iki sene önceki gibi, yiyip yiyip fazlasını atmaya dayalı bir gidişe aday. Ancak kıdemli oyuncuların zembereği bir türlü boşalmıyor, çok gerginler. Tıpkı Bursa tribünleri gibi... Oysa teknik direktörleri, oyuncularının her 'güzelliğini' alkışlamaya konsantre. Bursa, anlaşılan iki pırıltılı genci daha sık kullanacak bu sezon: Veli ve Yenal.
Minör İstanbul derbisinde, iki semt takımı, Kasımpaşa-Beşiktaş, semtlerinden fersahlarca uzakta, Atatürk Olimpiyat stadında karşılaştılar. Beşiktaş, tıfıllarını Fenerbahçe gibi 'sürpriz parti' esprisinde değil, kalıcı olarak kadroya monte etmeye çalışıyor. Burak ve İbrahim Akın, bu montaj hattına da tutunamazlarsa, artık zor... Kasımpaşa, âheste Beşiktaş'ı sıksa da, görünen o ki ligin en dar imkânlı kadrosu.
İki 'bonkör'den biri iyi
Yazın en fazla alışveriş yapan iki kulüp: Rizespor ve Ankaragücü. Rizespor bunlardan bir demet gül dermiş değil. Ankaragücü ise yıllardır ilk defa ferah bir sezon geçirecek gibi başladı. Onların bu sezon daha da parlatacağı gençleri: Murat Duruer. Ankaragücü-Denizlispor maçının 3-2'lik skoru, iki taraf için de, indirimli tarife. Başkent karşı karşıyalarda bonkör, Horoz tam üç defa direğe tosladı.
Geçen hafta yenilgiden 90+'larda Avni Aker ahalisinin sahaya dalıp maçın yarıda kalması sayesinde kurtulan Sivasspor'un kaderi yine 90+'larda belirlendi. 90+2'de beraberlik golünü yiyip, +3'te tekrar öne geçmeyi başardılar. İst. BB., sezonun ilk 90+ trajedisinin mağduru. Taç ortasından gol yemek de üzmüş olmalı, Abdullah Avcı'nın 'sınıfını'.
Kayserispor, lig tarihinde şimdiye kadar dört seyahatinden iki yenilgi iki beraberlikle döndüğü Konya'da, 5. dakikada öne geçmesine ve ikileyecek fırsatlara rağmen yine kazanamadı. Gençlerbirliği, geçen sezon lige iki kupada bir kez yendiği Rizespor'u üstüste 4. kez altetti. Rize tribünleri yine "Çakal yesun anani" türküsünün makamında. Vestel'in bütçesini küçülttüğü Manisaspor, güven kazandırıcı bir ilk galibiyet aldı. Manisa kalesinin üzerinde nazar var: Genç Ufuk da hastanelik oldu. İki haftadır 2-0'dan 2-1 yenilen Ankaraspor, Kasımpaşa ve Rize'yle beraber sıfır puanda.
İlk iki hafta, skorlar yerli malı. 1. Hafta 19 golün 16'sı yerli oyunculardandı, 2. hafta 24 golün 17'si.