Grekocular dökülüyor

48. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda, Türkiye'nin en büyük madalya umutları olan Şeref Eroğlu ile Hamza Yerlikaya'nın önceki gün yaptıkları çeyrek final müsabakalarını kaybetmeleri, Milli Takım kafilesinde büyük moral bozukluğu yarattı.
Haber: HAMİT TURHAN / Arşivi

PARİS - 48. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda, Türkiye'nin en büyük madalya umutları olan Şeref Eroğlu ile Hamza Yerlikaya'nın önceki gün yaptıkları çeyrek final müsabakalarını kaybetmeleri, Milli Takım kafilesinde büyük moral bozukluğu yarattı. Güreş Federasyonu Başkanı Osman Şansal, hakem hatalarından yakınırken, Milli Takım sporcularının da bundan sonraki şampiyonalar için daha fazla ve disiplinli çalışmaları gerektiğini söyledi.
Karşılaşmaları izleyen güreş uzmanları, önceki gün yapılan çeyrek final karşılaşmasında, teknik direktör Mehmet Akif Pirim'in talimatlarını dinlemeyen Hamza Yerlikaya'nın, İsveçli güreşçiye yenilmesinde sorumsuzluk örneği gösterdiği görüşünde birleştiler.
Emik olimpiyatlara gidiyor
Dün sabah seansında Türk güreşçileri, 4 galibiyet ve 1 yenilgi aldı. 60 kiloda Bünyamin Emik, grubundaki üçüncü karşılaşmasında Kazak Koizhaiganov'u yenerek çeyrek finale kaldı. Emik, çey-rek finalde Rumen Diaconu ile karşılaşacak. Emik bu sonuçla, Atina Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını elde etti.
96 kiloda Dünya Şampiyonu Mehmet Özal, grubundaki ikinci müsabakasında Ermeni Geghaniyon ile karşılaştı ve bu müsabakayı 5-2 sayıyla kazandı. Özal, diğer karşılaşmasında ise geçen yıl Moskova'da yapılan Dünya Şampiyonası'nda finalde güreştiği Mısırlı Gaber ile karşı karşıya geldi. Özal, çok çekişmeli geçen karşılaşmanın ilk bölümünde kaburgalarından sakatlandı. Çok acı çekmesine karşın maçı sürdüren Özal, karşılaşmada pek etkili olamadı ve minderden 8-0 sayıyla yenik ayrıldı ve şampiyonaya veda etti. 60 kiloda Mahmut Altay, bu sabahki ilk müsabakasında Kolombiyalı Escobar'ı 10-0 teknik üstünlükle yendi. Ancak dünkü ilk karşılaşmasında Kazak rakibine yenilen Altay, gruptan çıkamayarak şampiyonadan elendi.