Grekoromende tatsız son

Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen müsabakaları son erdi. Grekoromen stilde mücadele eden son Türk sporcu olan İsmail Güzel (120 kilo) ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda Bulgar rakibine yaptığı büyük hata sonucu mağlup oldu.

BAKÜ - Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen müsabakaları son erdi. Grekoromen stilde mücadele eden son Türk sporcu olan İsmail Güzel (120 kilo) ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda Bulgar rakibine yaptığı büyük hata sonucu mağlup oldu. Rakibi karşısında ilk periyotu 5-1 kazanan, ikinci periyotu 3-1 kaybeden Güzel, üçüncü periyotun son 3 saniyesine 4-0 önde girdi.
Güzel kontrollü güreşmek yerine rakibinin oyununa karşılık vermeye kalkışınca bir anda köprü pozisyonuna geldi ve rakibine dört puan birden verdi. Müsabaka süresinin sona ermesiyle tuş olmaktan kurtulan İsmail Güzel, 4-4'lük periyot skoruna karşın, son teknik puanı rakibi aldığı
için minderden 2-1 mağlup ayrıldı.
Böylece 2006 yılında Çin'in Guangzhou kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda takım halinde şampiyon olan Türkiye, Azerbaycan'daki Dünya Şampiyonası'nı grekoromen stil müsabakalarını madalyasız olarak tamamladı.
Serbestte de hüsran
Milli Takım sporcularından sadece 84 kiloda Nazmi Avluca yedinci sırayı alarak Türkiye'ye bu sıklette olimpiyat vizesini kazandırdı. Türkiye 84 kilo dışındaki sıkletlerde olimpiyat vizesi için Avrupa Şampiyonası'nda ve iki uluslararası baraj turnuvasında mücadelesini sürdürecek.
Şampiyonada dün serbest stilde de müsabakalar başladı ancak Türk sporcular madalya kazanamadı. 60 kiloda mücadele eden Tevfik Odabaşı, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra sabah seansında Letonyalı, Hintli ve Gürcü rakiplerini yendiktan sonra yarı finalde Rus olimpiyat şampiyonu Mavlet Batirova 2-0 (0-3, 0-2) yenildi. Akşam seansında branz madalya için Kırgızistan'dan Bazar Bazarguruev'in karşısına çıkan Odabaşı, ilk periyotu 3-0 kazanmasına karşın, ikinci periyotu 3-1, üçüncü periyotu da 2-0 yitirerek madalya kazanamadı.
55 kiloda ise Sezar Akgül Gürcü güreşçiyi yendikten sonra üçüncü turda Moğol rakibine yenildi. Daha sonra repesaj müsabakalarına çıkan Akgül, Yunan ve Suriyeli sporcuları yendi. Bronz madalya için Beyaz Rusya'dan Rizvan Gadhiev'in karşısına çıkan milli sporcu, rakibine 3-1'lik iki setle 2-0 yenildi ve kürsüye çıkamadı.
Serbest güreş kategorisinde 66 kiloda Ramazan Şahin, 74 kiloda Ahmet Gülhan ve 84 kiloda Ferhat Balcı mindere çıkacak. (Spor Servisi, aa)