Gronholm kaçıyor, Loeb kovalıyor

16 ayaklı Dünya Ralli Şampiyonası'nın 13. etabı olan Fransa Rallisi'ni ev sahibi ülkeden Sebastian Loeb kazandı. Korsika Adası'nda yapılan yarışın son gününe lider giren Loeb, bu avantajını finiş çizgisine kadar sürdürmesini bildi.

AJACCIO - 16 ayaklı Dünya Ralli Şampiyonası'nın 13. etabı olan Fransa Rallisi'ni ev sahibi ülkeden Sebastian Loeb kazandı. Korsika Adası'nda yapılan yarışın son gününe lider giren Loeb, bu avantajını finiş çizgisine kadar sürdürmesini bildi. Citroen sürücüsü, 3 saat 28 dakika 21.5 saniyelik derecesiyle ilk sırada yer alırken, şampiyonluk yolundaki en büyük rakibi Ford Focus sürücüsü Marcus Gronholm 23.7 saniye geriden gelerek ikinci sırada kaldı. 16 özel etap üzerinden koşulan yarışta Loeb dokuz etapta en iyi dereceleri elde ederken, Gronholm yalnızca iki özel etap kazanabildi. İlk etap güvenlik gerekçesiyle iptal edilirken, yarışı üçüncü sırada tamamlayan Citroen sürücüsü Dani Sordo dört özel etapta en iyi derecelere imza attı. Sordo, özellikle üçüncü günkü performansıyla dikkat çekti.
Bir sonraki yarış Japonya'da
Fransa Rallisi'ndeki birinciliğiyle Loeb, pilotlar şampiyonasındaki puanını 100'e çıkardı ve Gronholm'le arasındaki farkı dörde indirdi. İki pilotun şampiyonluk için mücadele ettiği şampiyonada üçüncü sıradaki Mikko Hirvonen'in 74, dördüncü Dani Sordo'nun 45 puanı bulunuyor. Markalar şampiyonasında ise Ford'un 178, Citroen'in 147, Subaru'nun ise 71 puanı bulunuyor.
Dünya Ralli Şampiyonası'nda bir sonraki yarış, 23-25 Ekim tarihleri
arasında Japonya'da yapılacak. Şampiyona, İrlanda ve Büyük Britanya rallileriyle sona erecek. Organizasyonda Sebastian Loeb son üç yıldır şampiyonluğu kimseye bırakmıyor. Bu yıl Loeb'le büyük bir çekişme içine giren Gronholm, sezon sonunda emekliye ayrılacağını açıklamıştı. (Spor Servisi)