'Günde 30 TL'ye ancak bu kadar'

'Günde 30 TL'ye ancak bu kadar'
'Günde 30 TL'ye ancak bu kadar'
'Statta güvenlik' tekrar masada. Özel güvenlik sektör temsilcileri, "Yoldan geçeni 30 liraya maçta görevlendiriyorlar. İşi TFF üstlenmeli. En az 10 farklı şirket görev almalı" diyor.
Haber: CEYHUN KUBURLU - ckuburlu@hurriyet.com.tr / Arşivi

Beşiktaş - Galatasaray maçının son anlarından başlayarak Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yaşanan olaylar ‘stat güvenliği’ konusundaki tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Dün bazı internet sitelerinde de yer alan ‘Günübirlikçi güvenlikçiler’ haberlerine ilişkin yaptığımız araştırmada, maçlarda görev alan özel güvenlik personelinin yüzde 95’inin günü birlik elemanlar olduğu ve 30 lira karşılığında maçlarda görevlendirildiği ortaya çıktı.
Sektör temsilcileri stat güvenliğinin kulüpler tarafından değil Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından sağlanması gerektiğinin altını çizerken, “Hiçbir şirketin sadece bir maç için 1000-1500 kişilik ekibi yoktur. Maç günü dışarıdan bulunan elamanlara 30 lira karşılığında görev veriliyor. Bu da güvenlik açığının oluşmasına neden oluyor. Bir maçta en az 10 farklı güvenlik şirketi hizmet vermeli. Bunu da TFF’nin belirlediği şirketler yapmalı” yorumunu yapıyorlar.
Süper Lig maçlarının güvenlik işini TFF’nin organize etmesi gerektiğinin altını çizen Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Özel Güvenlik Sektör Meclis Başkanı Hasan Özer, şu ifadeleri kullandı: “Kulüpler sezon öncesi özel güvenlik şirketleriyle anlaşıyor. Ancak bu şirketlerin maçlar için yeterli personeli yok. Maç günü, güvenlik işiyle alakalı olmayanlara statlarda görev veriliyor. Ayrıca birçok kulüp yöneticisi maçlara biletsiz seyirci alıyor. Telefonla arayarak ‘Kale arkasına 500 kişi geliyor’ diyorlar. Hiçbir güvenlik şirketi yöneticiden gelen telefona kayıtsız kalamaz. Çünkü parayı onlar veriyor. Eğer bu işi TFF yaparsa bir güvenlik havuzu oluşturulabilir. 10 farklı şirket gerçek güvenlik elemanlarıyla maçlarda hizmet verir. Yönetici telefonuna itibar edilmez.”‘Can güvenliği yoktu’
Kulüplere maliyetin güvenlikçi başına 80 ila 100 lira olduğunu kaydeden Hasan Özer, 1000 kişinin görevlendirildiği maçta maliyetin en az 100 bin lirayı bulduğunu söyledi. Özer, “Ancak birçok kulüp şirketlere parasını zamanında ödemiyor. Bu nedenle güvenlik şirketleri batma noktasına geliyor. Bu işi iyi yapan şirketler kulüplerle çalışmak istemiyor. Sonuç olarak da stat güvenliği tam anlamıyla sağlanamıyor. Her maçın güvenlik derecesi farklıdır. Bu iş yurtdışında sistemli bir şekilde yapılıyor. İlgili federasyon maçlarda görev alacak güvenlik şirketlerini kendisi belirliyor. Bu güvenlikçiler arasında raporlama uzmanları da yer alıyor. Maç sonu verdikleri raporlar doğrultusunda kulüplere ciddi cezalar verilebiliyor. Derbide güvenlik görevlilerine saldırıldığını gördük. ‘Güvenlikçi kaçar mı’ deniliyor. Polis bile kaçıyor. Kimsenin can güvenliği yoktu” yorumunu yaptı.

970 güvenlikçi


- Derbide statta biletli 76 bin taraftar vardı.
- 10 bine yakın taraftarın biletsiz girdiği tahmin ediliyor.
- 970 güvenlik elemanı maçta görev aldı.
- Bilet kontrolü tam olarak uygulanmadı.
- Stada girişte üst aramaları yetersiz kaldı.
- Kadın görevlilerin az olması nedeniyle birçok kişi kontrol edilemeden stada giriş yaptı.
- Biletsiz girenler nedeniyle çoğu kişi ‘biletindeki yere’ oturamadı. Güvenlik görevlileri yetersiz kalınca boş bırakılması gereken merdivenler bile doldu.

Güvenlik sektörü

- Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un çıktığı 2004’ten beri, 864 bin kişi özel güvenlik temel eğitim sertifikası aldı.
- İstihdama önemli katkı sağlayan sektörün ekonomik büyüklüğünün 3 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.
- 2004 yılından itibaren 1506 özel güvenlik şirketi ile 744 eğitim kurumuna faaliyet izin belgesi verildi.
- Geçen süredeki 44 temel eğitim sınavına, 1 milyon 331 bin 113 kişi katıldı.
- 9 yılda 667 bin 866 kişi özel güvenlik kimlik kartı alarak özel güvenlikçi olarak çalıştı.