Gündemden kısa kısa...

Futbol Federasyonu bir bildiri yayımlayarak, ilk haftadan başlamak üzere bazı kulüp başkanlarının yaptığı açıklamaları düzeysiz, tutarsız ve mesnetsiz bulduğunu belirtti.

Federasyon: Kimseye diyet borcumuz yok
Futbol Federasyonu bir bildiri yayımlayarak, ilk haftadan başlamak üzere bazı kulüp başkanlarının yaptığı açıklamaları düzeysiz, tutarsız ve mesnetsiz bulduğunu belirtti. Açıklamada, "Bunlar futbol ortamını gererken federasyonun varlığı, konumu, otoritesi ve icraatlarına yönelik suçlamaları beraberinde getirmektedir. Şunun bilinmesinde yarar var, Haluk Ulusoy başkanlığındaki federasyonun, verilemeyecek bir hesabı olmadığı gibi, hiçbir kişi ya da kuruma da diyet borcu yoktur" denildi.
Açıklama şöyle: "Bir kulüp başkanının, çıkıp diyet istemeye kalktığı, bir diğerinin, yumruğu indirdikleri takdirde kimsenin bunun altından kalkamayacağından söz ettiği, bir başkasının, bu sezon kendilerinin kurban seçildiğini belirttiği, maksadını aşan bu açıklamalar, yalnızca futbol kamuoyunu değil Türkiye Futbol Federasyonu'nu da rahatsız edici bir boyuta ulaşmıştır. Federasyonun, kimseye verilmeyecek bir hesabı olmadığı gibi, hiçbir kişi ya da kuruma da diyet borcu yoktur. Nezaket sınırlarını aşmanın ötesinde, adap sınırlarını da aşan söylemlerle kendisini Futbol Federasyonu'nun üzerinde görmeye kalkmak, hiçbir kulübün hakkı ve haddi değildir. Yürütülmeye çalışılan ucuz politikalarla kendi camialarına şirin gözükmek gayretkeşliği içinde olanlar, bu davranış bozukluklarının yöneticilik ciddiyeti, sorumluluğu ve tutarlılığıyla bağdaşmadığını bilmelidir."
Albayrak'a iki ay ceza
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Trabzonspor Başkanı Nuri Albayrak'a iki ay hak mahrumiyeti cezası verdi. Kurul, basın yoluyla Türkiye Futbol Federasyonu'na karşı spor ahlakına aykırı ve federasyonun saygınlığını zedeleyici beyanlarda bulunmaktan dolayı Albayrak'a iki ay hak mahrumiyeti cezası verirken, yönetici Abdullah Başer'i de, basın yoluyla federasyona, başkanına ve mensuplarına karşı tehdit edici, küçük düşürücü ve kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan beyanlarda bulunmaktan dolayı üç ay hak mahrumiyeti cezasıyla birlikte 10 bin YTL'yle cezalandırdı.
Kupaya tayfun engeli
Çin'de düzenlenen Bayanlar Dünya Kupası'nda iki maç tayfun nedeniyle ertelendi. Ülkede etkili olan wipha tayfunu nedeniyle dün Şanghay'da oynanması gereken Norveç-Gana karşılaşması, yarın oynanmak üzere Hangzhou kentine alındı. Hangzhou'da oynanacak olan Brezilya-Danimarka karşılaşması ise bugünden yarına alındı. Bu arada dünkü maçlarda ABD Nijerya'yı 1-0, İsveç de Kuzey Kore'yi 2-1 yendi. Bu sonuçlarla ABD ve Kuzey Kore çeyrek finale çıktı.
Becks oynasın yoksa...
Şov dünyasının kalbi ABD'nin yolunu tutarak Los Angeles Galaxy'ye transfer olan David Beckham'ın futbolun küresel düzeyde pazarlanmasına yaptığı 'katkı'nın önemi bir kez daha tescillendi. Yeni Zelanda ekibi Wellington Phoenix, İngiliz oyuncunun takımı LA Galaxy'yle 2 Aralık'ta Wellington'da bir gösteri maçı oynamak için anlaşırken Beckham'ın sahada en az 55 dakika yer almasını şart koştu. Aksi takdirde maçı iptal edeceklerini dile getiren Phoenix kulübünün sahibi ve başkanı Terry Serepisos "Belki de onun sayesinde ragbi çılgınlığıyla tanınan ülkemizde futbola duyulan ilgiyi artırabiliriz" dedi.
McLaren itirazı çekti
Formula 1'de MacLaren Mercedes takımı, Macaristan Grand Prix'sinde kendisine verilen 15 puan silinme cezasına yaptığı itirazı geri çekti. Söz konusu yarışın sıralama turları sırasında takımın sürücülerinden Fernando Alonso, takım arkadaşı Lewis Hamilton'ı engellemişti. McLaren'in bu davadan çekilmesi, casusluk skandalı sonrası kendisine verilen 2007 Markalar Şampiyonası'ndan ihraç ve 100 milyon dolar para cezası cezasına itiraz edeceği şeklinde yorumlandı.