Gündemden kısa kısa...

Anayasa Mahkemesi'nin, Futbol Federasyonu Başkanlığı için 'Yüksekokul mezunu olma' şartını arayan yasa hükmünün iptali ve durdurulmasına ilişkin kararın gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı. TFF dışında kalan Gençlik ve...

'Eğitim' şart değil
Anayasa Mahkemesi'nin, Futbol Federasyonu Başkanlığı için 'Yüksekokul mezunu olma' şartını arayan yasa hükmünün iptali ve durdurulmasına ilişkin kararın gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı. TFF dışında kalan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren bütün spor federasyonları ile diğer özerk federasyonlarda seçilme şartları
arasında "Yüksekokul mezunu olmak" şartının yer almadığına işaret edilen gerekçede, "Bu durumda, bu düzenlemenin yapılmasındaki gerçek amacın; yüksekokul mezunu olmayan ancak daha önce bu görevi üstlenmiş kişilerin futbol federasyonu başkanlığına yeniden seçilmelerinin engellenmesi olduğu açıktır" denildi. Gerekçede ayrıca Michel Platini ve Franz Beckenbauer'in de lise mezunu olduğuna vurgu yapıldı.
'Haksız ranta karşıyım'
Dün bir gazetede çıkan köşe yazısında, Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'ı aradığı ve "Galatasaray'ın stat projesi hayata geçerse gelirleri katlanır ve daha güçlü bir takım olur. Bunu engellememiz lazım" dediği iddia edilen Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, kulübün internet sitesinde yaptığı açıklamada, "Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın tarafından aktarıldığı belirtilen diyalog baştan aşağı uydurma ve yalandır. Ben İlhan Cavcav ile böyle bir konuşma yapmadığım gibi Galatasaray'ın stat projesi ile ilgili olarak da kesinlikle bu tür yorumlarda bulunmadım. Ben bu proje de dahil herhangi bir projeden haksız rant elde edilmesi fikrine her zaman karşı çıktım ve bu konudaki düşüncelerimi ilgili mercilere açık ve net bir şekilde ilettim" dedi.
Holosko'ya Lyon takibi
Türkiye'de de birçok kulübün transfer listesinde bulunan Vestel Manisaspor'un Slovak futbolcusu Holosko'ya Fransa'nın Marsilya
ekibinden sonra Lyon Kulübü de talip oldu. Lyon, oyuncuyu Ankaragücü maçında izleyecek.
Martinez Gençler'e
Gençlerbirliği; dört büyüklerin transfer gündeminde yer alan Sakaryaspor'un kalecisi Martinez'i ara transferde kadrosuna katacak. Ligde kötü günler geçirdiği için transfer çalışmalarına erken başlayan Kırmızı-Siyahlılar Sakaryaspor ve Kolimbiyalı kaleci ile anlaşmaya vardı.
Derbi biletleri şatışta
Beko Basketbol Ligi'nde Beşiktaş Cola Turka ile Galatasaray Cafe Crown arasında hafta sonunda yapılacak derbi maçın biletleri satışa çıkarıldı. BJK Akatlar Cola Turka Arena'da cumartesi günü saat 14.00'te oynanacak maçın biletlerinin satışına Biletix'te başlandı. Bilet fiyatları tribünlere göre şöyle: Protokol: 30 YTL, Bench arkası: 25 YTL, Protokol karşısı alt bölüm: 20 YTL, Protokol karşısı üst bölüm: 17,50 YTL, Pota arkası: 15 YTL.
Tahkimden Fener'e ret
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, Fenerbahçe'nin voleybolcu Can Ayvazoğlu'nun sözleşmesiyle ilgili olarak yaptığı itirazı reddetti. Ayvazoğlu ile imzalanan ilk sözleşmede 10 bin dolar olan bonservis bedeli, ikinci sözleşmede 110 bin dolara yükseltilmiş, ancak oyuncunun ilk sözleşmede yer alan bonservis bedelini getirerek takımdan ayrılması üzerine Fenerbahçe, Voleybol Federasyonu'na itirazda bulunmuştu.
Filede sıra bayanlarda
Bayanlar Birinci Voleybol Ligi'nde 2007-2008 sezonu bugün İstanbul'da yapılacak iki maçla başlayacak. Ligde bu sezon 11 takım mücadele edecek. Emlak TOKİ'nin ligden çekilmesi nedeniyle, normal sezonu son sırada tamamlayacak ekip, İkinci Lig'e düşecek. Günün programı şöyle: 16.30 Beşiktaş-Vakıfbank Güneş Sigorta (BJK Akatlar Cola Turka Arena), 17.00 Fenerbahçe Acıbadem-Karşıyaka DYO (Caferağa)