Gündemden kısa kısa...

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yapısı ile denetimini, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenleyen 5719 sayılı 'Türkiye Futbol Federasyonu...

Futbolun yasası 'resmi'leşti
Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yapısı ile denetimini, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenleyen 5719 sayılı 'Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun', Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun ana başlıkları şöyle: Genel kurul, üyelerin katılımıyla 30 gün içinde yapılacak. Spordan Sorumlu Bakan, genel kurulun olağanüstü toplanması icin çağrıda bulunamayacak. Federasyon Başkanı, üç dönemden fazla seçilebilecek. Genel kurulda daha önce 98 delegesi bulunan lig takımlarının delege sayısı 130 olacak. Genel kurulun toplam üye sayısı da 223'ten 267'ye yükselecek. 267 üyenin 236'sı futbol kulüplerinin temsilcilerinden oluşacak.
8-0'a şike iddiası
Alman haber dergisi Der Spiegel, UEFA'nın, 8-0 sonuçlanan Liverpool-Beşiktaş maçını şike süphesiyle incelemeye aldığını öne sürdü. Derginin daha önce 15 maçın incelemeye alındığı iddiası UEFA tarafından doğrulanmış, ancak bu maçların hangileri olduğu açıklanmamıştı. Der Spiegel; Liverpool-Beşiktaş maçının incelemeye alınan karşılaşmalardan biri olduğu iddiasını, maçın oynanmasından bir gün önce internetteki bahis sitelerine yatırılan miktarlarların normal şartlarda yatırılması gereken paranın çok üzerinde oluşuna dayandırdı.
Beşiktaş'a ceza
Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Galatasaray Cafe Crown maçındaki küfürlü tezahürat nedeniyle Beşiktaş Cola Turka'ya 3 bin YTL para cezası verdi. Koç Ergin Ataman da masa hakemine yoğun itirazda bulunduğu ve taraftarı tahrik ettiği gerekçesiyle ihtar aldı. Öte yandan Banvit-Efes Pilsen maçında anons sisteminin seyirciyi kışkırtmak amacıyla
kullanılması nedeniyle Banvit'e de 3 bin YTL para cezası verildi.
Wilander korta döndü
Dünyanın sıralamasının eski bir numaralarından Mats Wilander, Fransız raket Paul-Henri Mathieu'nün antrenörlüğünü yapacak.
25 yaşındaki Mathieu'yle çalışmaktan heyecan duyacağını belirten İsveçli efsane "Mathieu'nün başarısını sürdürmesine yardımcı olmayı umuyorum" dedi. Wimbledon hariç, tüm grand slam turnuvalarını kazanan 43 yaşındaki Wilander, dünyanın 25. numarası Mathieu'yü yukarı sıralara taşımak istediğini sözlerine ekledi.
Jokeyin trajik ölümü
Katıldığı bir yarışta attan düşerek yaralanan jokey Daniel Baker, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Üç gün önce Avustralya'nın New South Wales eyaletinde düzenlenen 1.400 metrelik Christmas Cup'ta atı Hotshot Hayil'den düşerek başından yaralanan 23 yaşındaki Baker, helikopterle hastaneye kaldırılmıştı. Beyninin hasar görmesi üzerine bilincini kaybeden Baker, hayatını yaşam destek ünitesine bağlı olarak sürdürüyordu.
Sözkesen'in acı günü
Eski Galatasaraylı futbolcu ve Ünyespor Kulüp Başkanı Murat Sözkesen'in trafik kazasında yaralanan eşi Nilcan Sözkesen, 24 gündür süren yaşam mücadelesini yitirdi. İki çocuk annesi Nilcan Sözkesen 28 yaşındaydı. Nilcan Sözkesen'in cenazesi, bugün Ünye Merkez Camii'nde kılınacak namazın ardından aile mezarlığında toprağa verilecek.
Çin tarafsızlık istiyor
Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşunun, geçen hafta Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge'ye bir mektup göndermesi ve Çin'de gazetecilere iyi davranılmadığını öne sürmesi üzerine dün Çin hükümeti, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda adil ve tarafsız haber yazan gazetecileri ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını bildiren bir cevap yayımladı.