Gündemden kısa kısa...

UEFA, İsviçre ve Avusturya'nın ortaklaşa düzenleyeceği ve Türkiye'nin de mücadele edeceği 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda görev yapacak hakemleri açıkladı.

Türklere düdük yok
UEFA, İsviçre ve Avusturya'nın ortaklaşa düzenleyeceği ve Türkiye'nin de mücadele edeceği 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda görev yapacak hakemleri açıkladı. 12 ülkeden seçilen hakemler arasında hiçbir Türk isim yer almadı. Şampiyonada şu hakemler görev alacak: K. Plautz (Avusturya), F. de Bleeckere (Belçika), H. Webb (İngiltere), H. Fandel (Almanya), K. Vassaras (Yunanistan), R. Rossetti (İtalya), P. Vink (Hollanda), H. Ovrebo (Norveç), L. Michel (Slovakya), M. Gonzalez (İspanya), P. Fröjdfeldt (İsveç), M. Busacca (İsviçre).
'Lincoln yıldız değil'
Futbol hayatını TFF 1. Lig'de zirve mücadelesi yapan Eskişehirspor'da sürdüren deneyimli oyuncu Sergen Yalçın, Türkiye'ye gelen yabancı oyuncuların kalitesinin giderek düştüğünü belirterek buna Galatasaray'ın Brezilyalısı Lincoln'ü örnek gösterdi. Sergen, NTV'yle yaptığı söyleşide "Vasat yabancı oyunculara yıldız muamelesi yapılıyor. Roberto Carlos'un yıldız olduğu doğru. Alex de Hagi'den sonra buraya gelen en iyi yabancı. Delgado da fena değil ama Lincoln'ün yıldız olduğunu düşünmüyorum. Brezilya Milli Takımı'nda oynamamış bir 10 numara yıldız olamaz" diye konuştu.
Yattara için tedbir
Trabzonspor, çarşamba günü başlayan devre arası hazırlıklarına izinsiz olarak katılmayan Gineli yıldızı İbrahima Yattara hakkında noter tespiti yaptırdı. Menajeri Adnan Demir'in ifadesine göre kulüpten alacağının büyük bir bölümünü alamayan ve FIFA'ya serbest kalmak için başvuru yaptığı iddia edilen Yattara, Gine Milli Takımı'na çağrılıp çağrılmayacağı da henüz belli olmamasına rağmen hiçbir mazeret bildirmeksizin dört gündür idmanlara çıkmıyordu. Trabzonspor Futbol Şube Menajeri Necmi Perekli, Yattara için Gine Milli Takımı'ndan resmi davet yazısı geldiği takdirde oyuncularının otomatik olarak izinli sayılacağını açıkladı ama aksi bir halde mağdur durumda kalmamak için her ihtimale karşı noter tespiti yaptırdıklarını ve Yattara'nın idmanda yer almadığını belgelediklerini söyledi.
Son aday Matthaus
Türkiye'yle aynı grupta yer aldığı Euro 2008 elemelerinde başarısız olmaları üzerine milli takım teknik direktörü Fuad Muzuroviç'i görevden alan Bosna Hersek Futbol Federasyonu, Lothar Matthaus'u yeni teknik direktör adaylarından biri olarak belirledi. Ünlü Alman oyuncu Matthaus, 2001'de başlayan antrenörlük kariyerinde sırasıyla Rapid Wien, Partizan Belgrad, Macaristan Milli Takımı ve Atletico Paranaense'yi çalıştırmasının ardından son olarak geçen sezon Red Bull Salzburg'da görev yapmıştı. 2010 Dünya Kupası elemelerinde de Türkiye'yle aynı grupta bulunan Bosna Hersek'in teknik direktörlüğünü üstlenebilecek diğer adaylar ise Hırvatların eski çalıştırıcısı Zlatko Kranjcar ve 2002'de jübilesini yapan Boşnak oyuncu Meho Kodro. Bosna Hersek Futbol Federasyonu, milli takımın yeni teknik direktörünü 5 Ocak'a kadar belirlemeyi planlıyor.
Hakyemez'i kınadılar
Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC), Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Antalya Temsilcisi İbrahim Okumamış'a sözlü saldırıda bulunan Antalya Büyükşehir Belediyespor basketbol takımı genel direktörü Doğan Hakyemez'i kınadı. AGC'den yapılan yazılı açıklamada, 15 Aralık'ta Antalya Atatürk Spor Salonu'nda oynanan Antalya Büyükşehir Belediyesi-BJK Cola Turka müsabakası sonrasında, yaşanan tartışmanın üzücü olduğu ifade edildi. Açıklamada "Hakyemez'den tecrübesine yakışır bir davranışbeklenilmektedir" denildi.