Güneş, Ada atmosferi istedi

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, şu anda kamuoyunda İngiltere maçındaki atmosferin olmadığını ifade ederek, "Ne değişti? Letonya'yı da yenersek Portekiz'e gidiyoruz" dedi.
Haber: BOZHAN MEMİŞ / Arşivi

İSTANBUL - Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, şu anda kamuoyunda İngiltere maçındaki atmosferin olmadığını ifade ederek, "Ne değişti? Letonya'yı da yenersek Portekiz'e gidiyoruz" dedi. Güneş, kamuoyunda İngiltere maçından farklı bir atmosfer olduğunu belirterek, "Şu anda İngiltere maçının atmosferi yok. Peki ben size soruyorum,
İngiltere'yi yenseydik ne olacaktı? Portekiz'e gidecektik. Şimdi Letonya'yı yenersek ne olacak? Yine Portekiz'e gideceğiz. İngiltere ile Letonya aynı değil. Ama kamuoyunda farklı bir atmosfer oluştu" dedi.
Rakibin dünya klasmanında Türkiye'den üstte olmadığını anlatan Güneş, şöyle devam etti: "Rakibi altı maçta izledim. Kendilerinden beklenilenin üzerinde oynuyorlar. Hata da yapıyorlar. Biz o zaafları kullanmak istiyoruz. Futbol sahada oynanıyor, rakibin ne olduğunu bilirsen tedbir alırsın. Siz futbolunuzu oynarsanız, rakibin kim olduğu önemli olmaz. Letonya olmasaydı, Hollanda ya da İspanya olsaydı, biz yine Portekiz'e gitmek için oynayacaktık. Letonya'nın ismi kamuoyunda olumsuz görülebilir. Biz rakibi büyütmüyoruz, futbol değerlerini ortaya koyuyoruz. Yanlış yerlere çekilmesin, biz kimseden korkmuyor, çekinmiyoruz. Rakibin nasıl oynadığına hazırlıklı olursanız, şaşırmazsınız." Ay-Yıldızlı çalıştırıcı, iki maçlık düşündüklerini, ilk maçta kazanıp, gol atarak dönmek ve ikinci maçta da işi burada bitirmek istediklerini kaydetti.
Emre idman yorgunu
Güneş, sahanın ağır olması nedeniyle oyuncularda yorgunluk olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Oyuncularımızda çok büyük problemler yok. İlhan'ın hafif bir rahatsızlığı var. Emre Belözoğlu'nun da idmanda yorgunluğa bağlı kasığında ağrıları var. Bazı oyuncularda dalgalanma olduğu için, değişiklikler yapabiliriz. Letonya ile ilgili oyuncularıma kasetler izlettirdim. Hem görüntülü, hem anlatımlı, hem de çalışarak hazırlanıyoruz. Onlara kendi yaptığımız yanlışlıkları, olumsuzlukları da İngiltere maçındaki hatalarımızı da izlettirdim. Biz nerede yanlış yaparsak, rakip yararlanır, rakibin zaafı olan yerleri gösterdim.''
Kadrodan çıkarabilecekleri oyuncuların yerine oyuncu almayacağını vurgulayan Güneş, "Zaten 23 oyuncumuz var. 5 oyuncu kadroya giremeyecek. Bazı mevkilerde boşluk olsaydı, oyuncu almayı düşünebilirdim. Ama alternatiflerimiz var. Eğer sıkıntımız olursa, Ümit Milli Takım'dan da alabileceğimiz oyuncular var" dedi. Bir basın mensubunun, Tugay'ın daha önce Milli Takımı bırakacağını açıkladığını belirterek, "Portekiz'e gelecek mi?" sorusu üzerine Güneş, "Biz oyuncuyu çağırdık, O da geldi. Bir başka maçta olur ya da olmaz bilemem. Şu anda Letonya maçını düşünüyoruz. Bu kadro kalabilir, değişebilir. Buna daha sonra karar veririz" diye konuştu.
Golü at, evi kap
Şenol Güneş yönetiminde, Florya Metin Oktay Tesisleri'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık bir saat süren antrenmanda futbolcular tek pas, kanatlardan ortalarla gol ve kontrollü uzun pas çalışmaları yaptı. Antrenmana, sakatlığı bulunan Yıldıray ile hasta olan Alpay katılmazken, Hasan, takımla birlikte çalıştı. Futbolcular idman bitiminde, orta sahanın ortasından yere değdirmeden gol atmaya çalıştılar.