Güneş: Cevap bile veremiyorum

Güneş: Cevap bile veremiyorum
Güneş: Cevap bile veremiyorum
Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, yarın deplasmanda oynayacakları Eskişehirspor için düzenlediği basın toplantısında, hakem hatalarına vurgu yaptı.

BURSA - Bugüne kadar ilk kez bir maç öncesi basın toplantısı düzenlediğini vurgulayan Şenol Güneş, "Sezon başından bu yana güzel futbol oynayıp kazanmak için sahaya çıktık. Ligde, kupada futbolun doğruları ile sahada olduk. Gençlerbirliği kupa maçında aldığımız 1-1 beraberlik bizi üzdü. Kazanabileceğimiz maçtı. Oyun ve pozisyon olarak üstündük. Beklemediğimiz şekilde gol yedik. Kart gördük" diye konuştu. Şenol Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ESKİŞEHİR FUTBOL KENTİ"

"Eskişehirspor maçını yarın oynayacağız. Başkanı, yöneticisi, taraftarıyla tam bir futbol kenti. Biz de büyük bir kent takımı olarak kazanmak için çıkacağız. Zor maç olacak. Bunun bilincindeyiz. Volkan Şen cezalı. Emre sakat. Kupa maçında Ozan Tufan, Civelli, Şener'in sakatlıkları var. Bir defa daha gözden geçirileceğiz."

"FUTBOL HATALAR OYUNU"

Şenol Güneş, futbolun bir hatalar oyunu olduğuna dikkati çekerken, şunları söyledi:
"Futbolda az hata yapan maçı kazanıyor. Her zaman böyle olmadığını görüyoruz. Geliştirmeye ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Bunun için çok çalışıyoruz. Hataları çok çalışarak düzeltip yolumuza devam ediyoruz. Ama haksızlığın önüne geçemiyoruz. Sürekli artarak bizim aleyhimize olduğunu görüyoruz. Doğrular nasıl oluyor anlamıyoruz."

"AĞIR BEDELLER ÖDÜYORUZ"

Gençlerbirliği maçında yedikleri golde yardımcı hakemin ofsayt ve açık faulu verdirmediğini, diğer yardımcı hakemin ise oyuncusunu artırdığını iddia eden Şenol Güneş, şöyle devam etti:
"Futbol oynayanla, oynamayı ayırmak lazım. Rakibimizin beki Ahmet'in Serdar'a faulü vardı. Volkan ayırmak için gitti. Atıldı. Bence hakemin hangi şehirden olduğu önemli değil, niyeti önemli. Sonuçta bir hakem ofsayttan gol attırıyor, direği de oyuncunuzu attırıyor. Saldırıya tacize uğrayan bir kadın bir şey demeyecek mi? CD'ler elimde. Merkez Hakem Komitesi (MHK) Başkanı'nı arayıp söylesem ceza alacağım. Ben haksızlığın kimseye yapılmasını istemiyorum. Futbolun böyle gitmesini doğru bulmuyorum. Oyuncum bana soruyor, bize penaltı veriyorlar, kart gösteriyorlar, rakibe vermiyorlar diye. Ben cevap dahi veremiyorum. Üç lehimize olan penaltıyı vermeyip,rakibe daha basitini verince. Söyleyecek söz dahi bulamıyorum."

"MHK'DAN CEVAP BEKLİYORUM"

Bunun sadece kendisinin değil, Türkiye 'nin sorunu olduğunu belirten Güneş, "Futbol Federasyonu genel kurul üyesiyim. Futbol adamı olarak yanlış kararlara üzülüyorum. Verilmeyen kararlar maçın kaderini değiştiriyor. Mustafa İlker Coşkun oyuncumuzu attı, ardından Kasımpaşalı oyuncuya kırmızı kart gösterdi. Yanlış yapanın kafasını kesip atalım demiyorum. Ancak doğruyu bulalım istiyorum" dedi.

"KARTLAR BİZE YAKIŞMIYOR"

Son 6 lig ve kupa maçlarına bakıldığında gördükleri kartların kendilerine yakışmadığını vurgulayan Şenol Güneş, şöyle devam etti:
"Bu sadece bizim günahımız değil. Bizi artık test etmesinler, diyorum. Bir forvet oyuncusu yediği tekmelerden bıkıp tekme atıyor. Bizimki atılıyor, ama onu tekmeleyen atılmıyor. Biz hem dışarıda ve içeride ezilen takımız. Üzerine üstlük bir de ceza alıyoruz. Türkiye'de çift sarıttan bir oyuncunun atıldıktan sonra 2 maç ceza aldığı tek takımız. Rakibine kasti tekme atıp hakeme hakaret edenlerin 3 maç ceza alıp, nasıl 1 maça indiğini de görüyoruz. Volkan'ın atılmasında kendisinin de hatası var. Daha sakin olmalıydı. Ama yapısı bu. Haksızlıkta yerinde duramıyor. Eğer Volkan ayırdığı için atıldıysa, Gençlerbirliği'nden enaz 3 oyuncunun atılması gerekiyordu."

"DUYARSIZ KALINMAMALI"

Çaykur Rizespor ve Mersin İdmanyurdu maçlarında rakiplerinden oyuncuların atılması beklenirken ersi olduğunu söyleyenŞenol Güneş, "Haksızlıklar sonrasında sakin kalmaya çalışıyorum. Ama benim psikolojik olarak böyle bir alt yapım yok. Bu kadar haksızlığa uğruyarsak, benim sessiz kalmamı beklemeyin. Bu tip düzene duyarsız, tamamen sessiz kalınmaz. Yarınki Eskişehirspor maçında haksızlık yapıp bize 3 puan versinler de demiyorum."

"TRİBÜN KAPATMA SADECE TFF'YE PARA GETİRİYOR"

Bursaspor olarak taraftarlarının ilk dakikada verilen yanlış karar sonrası tepki gösterdiğini, bunun sonucu olarak sahanın kapanması uygulamasının yanlış oduğunu beliten Şenol Güneş, bu konuda şöyle dedi:
"Herkes tribünlere seyirci gelsin diye uğraşırken, sizler tribünleri kapatıyorsunuz. Kütfür olmasın, diyorsanız, gelin statların kapılarını kapatalım. Kimse gelmesin. Biz bize oynayalım. Bu şekilde gitmez. Bu kural yanlış. Ne taraftara, ne kulübe katkısı var. Sadece federasyona para getiriyor. Bu sorun herkesi ilgilendiriyor. Bunları konuşmanın yararı var. Bize haksızlık yapın düşüncemiz yok. Kötüyse, eksiklik varsa daha öncede söyledim, şimdi de söylerim."

"GOSSO SAHADA KAYMAMALI"

Volkan Şen'in çabuk, hızlı ve teknik olduğunu, çabuk sinirlendiğini hatırlatan Şenol Güneş, "Doğru yapıyor mu? Tabiki hayır. Profesyonel olsa, art niyetli olsa, her maçta rakibinin üzerine gider ve oyundan attırır. Gosso gibi tekme atanlar sahada kalacak, Volkan gibiler oyundan atılacak.Sonrada Türk futbolunun kalkınacağını, ileriye gideceğini söyleyemeyiz" dedi.

Elindeki çelişkili kararlara ilgili CD'leri herkesle paylaşabileceğini, hiçbir camiayı suçlamak istemediğini belirten Şenol Güneş, "6 maçta bu kadar kırmızı kart görüp, sonrasında ofsayttan yenen gollere ve kırmızı kartlara değinmedim. Bence maçın başında da kart gösterilmeliydi. Bana gösterirken rakibe de göstereceksin. Oynamayanı rahatsız et. Oynamayanı kollamak doğru değil" dedi.

BURSA'DA DA AYDINUS YÖNETTİ

Eskişehirspor'la Bursa'da oynadıkları maçı yine Fırat Aydınus'ın yönettiğini hatırlatan Şenol Güneş, "Aydınus, bu maçta net penaltımızı vermedi. Volkan Şen'e kasti dirsek atan Lawal'ı oyundan atmadı. Yanlışlıklar olduğunda söylediğimizde bizi lütfen eleştirmeyin" diye konuştu." diye konuştu. Şenol Güneş, profesyenol hakemlik konusunda ise şunları söyledi:

"PROFESYONEL HAKEMLİK ÇÖZÜM DEĞİL"

"Profesyonel hakemler, ancak sistemi değiştirir. Ancak bu değişikliğe aynı insanlarla geçerseniz faydalı olmaz. Olması gereken, iyi eğitim vererek yapılmasıdır. Hakemler öncelikle işini iyi yapsın. Ligde Bursalı hakem de olmalı. Her maçı kurallar gereği yönetmeli. Bursa'daki insanlardan etki altında kalmamalı. Hakemlerin ve yönetenlerin etkilendiklerini biliyorum. Güçlüden yana oldukları ortada. Düzeni, anlayışı koymak, insanları hazırladığında her şey güzel olur. Kötü insanlar değiller. Görüntülerle ortaya konup nasıl mağdur olduğunu görmeleri istiyorum."

"HAKEMLER BANA KIZIYOR"

Hakemler bu görüşleri yüzünden kendisine kızdıklarını bildiğini dile getiren tecrübeli çalıştırıcı, "Onların iyiliği için yabancı hakem gelmesin diye söylüyorum. O kadar yanlış kararlar veriliyor ki, hakemin niyetini okumaya çalışıyoruz. Tartışıp düzeltmek lazım. Hatalar lehimize, aleyhimize olabilir. İyi eğitilip, baskı altında kalmadan karar vermeli. Nereli olduğu önemli değil" dedi.

"OZAN İPEK İYİ ÇALIŞIYOR"

Ozan İpek'in 1 aydır iyi çalıştığını, takımın parçası olarak güven ve moral verdiğini söyleyen Güneş, şunları söyledi:
"Fizik olarak tam hazır olduğunu düşünsem oynatırım. Enes, Ozan Tufan genç ve iyi çalışıyorlar. Oynayan oyuncuyu tercih ediyorum. Ozan İpek, maçta ne verir, ne kadarını kaldıracak bilemiyorum. Emre yeni başladı. Bir süre çalışmaya ihtiyacı olacak. Hazırlık maçı oynama şansımız olsa denerdik. Traore'yi kadroya bile alamıyorum." Cemal EKENTOK (DHA)