Güneş: Federasyon zemini yapsın parasını kulüpten kessin

Güneş: Federasyon zemini yapsın parasını kulüpten kessin
Güneş: Federasyon zemini yapsın parasını kulüpten kessin
Şenol Güneş futbol sahalarının zeminlerinin düzelmesi için federasyon ve Digitürk'ün zeminleri yaptırıp kulüplerin alacaklarından kesmesini önerdi.

TRABZON - Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye 'de futbol sahalarının zeminleri ve futbola etkisiyle ilgili olarak kendi çözümünü önerdi. Galatasaray -Cluj maçında yağmurla birlikte ortaya çıkan kötü zeminin sorulduğu Güneş, “ Beşiktaş maçında da saha çim görünmesine rağmen pas yapmaya müsait değildi. Maalesef Türkiye'de saha sorunu var. Ben olsam federasyon ve Digitürk'ün yerinde, buna müdahale ederim. Kesinlikle sahayı ben yaptırır ve kulüplerin alacaklarından bu parayı keserim. Yoksa bu iş düzelmez. Futbol sahada oynanır. Halı gibi saha olmalı. Biz de en iyisini yaptırdığımızı düşünüyoruz ancak yeni yeni toparlayacak. Aynı şey Galatasaray için de geçerli. Yağmur yağmış olabilir ama Avrupa'da da yağıyor.”

Takımının ligdeki durumunu da değerlendiren Güneş, sezon başında kaybedilen puanların daha sonra çok arandığını belirtti. Güneş, “Baktığımızda çok kolay puanlar kaybettik. Fenerbahçe ve Beşiktaş maçındaki beraberlikler normal kabul edilebilir ama diğer maçlarda bizim için kaybedilmesi beklenmeyen puanlar oldu” diye konuştu.
Colman'ın bugün idmana başladığını, topla çalışmaya akşamki idmanda başlayabileceğini ifade eden Güneş, “Tolga zaten idmanda yok. Giray'ın sakatlığı vardı ama idmanlara katılmaya başladı. Sapara'nın belinden kalçaya vuran ağrısı var. Halil'in de arka adalesinde ağrı var” dedi.
Bu hafta oynayacakları Bursaspor maçına da değinen Güneş, “Bursaspor iyi oynayan bir takım. Daha fazla puanı hak ediyordu. Zor maç olacaktır. Bu zor maçı taraftar, oyuncu ve yönetimimizle aşacağımızı düşünüyoruz. Üç puan için çalışacağız” diye konuştu.


“FEDERASYON KENDİNİ AKLAMALI”
Şenol Güneş, şike iddiaları ile ilgili bir soruyu ise şöyle yanıtladı: “Şike süreci başlı başına bir olay. Sadece futbolu değil Türkiye'nin hukuk ve adalet sistemini de etkilediğini düşünüyorum. Bunu da hiç kimse kapatamaz. Hangi karar verilirse verilsin. 'Şike vardır ya da yoktur' diye karar da verilse adalet zedelenmiştir. Bunun uzun vadeli süreceğini düşünüyorum. İnsanların güvensizlikleri artmıştır. Çünkü adaletin sağlanmadığı yerde barış ve huzuru bulmanız mümkün değildir. Açlık ve sağlık da önemlidir, her şey önemlidir, ancak adaletin olmadığı yerde, haksızlığın ve gücün hakim olduğu yerde güçler dengesi farklı işler. Sadece futbolu değil, her alanı etkilemiştir. Şimdi süreçle ilgili bir kısır döngü yapılıyor. Trabzonspor'a kupası verilsin, verilmesin. Bu çok basit bir şey kalıyor. Kupayı alırsın. Biz diyelim kupayı aldık da sonra dediler ki haksız aldınız. Biz de vicdanen rahatsız oluruz. Böyle bir şey talep etmiyoruz. Adaletsizlik ortadan kaldırılmalı. Şike süreci sonucunda ne kadar yakın olursanız olsun diğer taraftarlara, hep şüpheyle bakılıyor, sevgiyle bakılmıyor. Rekabet o hale geldi ki kavgayı daha fazla artırdı. Federasyon aklanmadığı müddetçe kendi içinde, bu işler düzelmez.” (aa)