Güneş: Hedef final oynamak

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, bu turnuvadan beklentilerini
'sportif başarı, Fair-Play'ı ön planda tutup, ülke tanıtımını yapmak' olarak özetledi.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

LYON - Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, bu turnuvadan beklentilerini 'sportif başarı, Fair-Play'ı ön planda tutup, ülke tanıtımını yapmak' olarak özetledi. "Tabii ki, bunun yanında futbolun yeniliklerini de genç arkadaşlarımızla birlikte Dünya'ya tanıtmak istiyoruz" diyen Güneş, şöyle devam etti: "Asıl amacımız Fransa ile final oynamak. Grubumuzda üç kıtadan, üç ülke ile karşılaşacağız. ABD ile bir kez karşılaştık. Kamerun'u çok iyi tanıyoruz. Teknik ve tecrübeli bir ekip. Zaten bütün futbolcuları da Avrupa'da oynuyor. Brezilya hakkında ise birşey söylemeye gerek yok. Bütün bu güçlü rakiplerimize rağmen seyircilerimiz ile bütünleşerek ev sahibi Fransa ile finalde karşılaşmak en büyük isteğimiz."
Bu turnuvanın gençlerin kendilerini göstermesi ve tecrübe kazanması açısından da önemine değinen Güneş, "Onlar için çok yararlı olacak. Bugün bakıldığında kadromuz tamamen olmasa bile oldukça yenilendi. Dünya Kupası'nda oynayan sadece 8 oyuncumuz yanımızda. Diğerlerinin hepsi genç ve zaferlere aç. 2004 Avrupa Şampiyonası ve 2006 Dünya Kupası'nın tohumlarını atıyoruz. Kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Biz genç-yaşlı ayrımı yapmıyoruz. Bunu da herkes görüyor. Pozitif futbol anlayışımızdan ödün vermeyeceğiz. Eğer bu kadro uyum içinde olumlu işler yapıp başarılı olursa devam eder... Brezilya maçına kesinlikle bir intikam maçı olarak bakmıyoruz. İki kere oynadık yenildik... Şimdi üçüncü şansımız ve bu defa kesin kazanmak istiyoruz" diye konuştu.
Nihat ve Tayfun ile ilgili olarak da göüşlerini açıklayan teknik adam şunları söyledi: "Nihat ve Tayfun'a izin verdik. Ancak onları şu andan itibaren takımda görmek istiyorum. Ancak İspanyollar da iki futbolcumuzu göndermemek için bir yazı daha yolladılar. Bu olayın bir kriz olduğunu düşünmüyorum."