Güneş: İlk günkü gibi heyecanlıyım

Güney Kore'nin FC Seul takımına transfer olan Şenol Güneş, yeni takımıyla göreve başlamadan önce düzenlediği basın toplantısında Kore'ye ilk günkü heyecanla gideceğini söyledi.

TRABZON - Güney Kore'nin FC Seul takımına transfer olan Şenol Güneş, yeni takımıyla göreve başlamadan önce düzenlediği basın toplantısında Kore'ye ilk günkü heyecanla gideceğini söyledi. Uzakdoğu'nun kendisi için yeni bir dönem olacağını belirten tecrübeli çalıştırıcı, "Batı'daki futbol anlayışına uyum sağlayamadık. Maalesef ülke olarak o sıkıntımız var. Batı'da ticari boyut üst seviyeye ulaştı. Güney Kore'de ise futbola ve başarıya açlar. Güzel futbol izlemek istiyorlar. Benim işim de bunu sağlamak" dedi.
1967'de futbola başladığını 1987'de antrenör olduğunu dile getiren Güneş, şunları söyledi: "Antrenörlüğe başladığım ilk günkü heyecanla Güney Kore'ye gidiyorum. Nelerin beni beklediğini bilmiyorum. Hayalimde oradaki futbola katkı yapmak var. Futbol dışında da kazanacağımız şeyler olabilir. Türkiye, 200 milyon dolar ihraç ürünü gönderirken 3 milyar dolar satın alıyor. Türkiye'nin ürünlerini satabiliriz, turizmi kullanabiliriz. Benim gitmem bunlara vesile olur diye düşünüyorum."
'Ziya Doğan kurtaramaz'
Trabzonspor konusunda değerlendirmelerde bulunan Şenol Güneş,
"Trabzonspor, başarısız gözüküyor. Önemli olan bu başarısızlıkları nasıl değiştirebileceğinin tespitinin yapılması. Bunlar Trabzonspor'un sahiplerine düşen görevdir. Trabzonspor bizimdir, bizim olacak ama hata yapıyoruz. Büyük paralar harcanarak yapılan transferler Trabzonspor'u şampiyon yapmaz, dibe götürür" dedi.
Trabzonspor'da bölünmelerin olduğunu ifade eden Güneş, kulübü bu durumdan bir teknik direktörün kurtaramayacağını söyledi. "Bugünkü antrenör Trabzonspor'u kurtaramaz" diyen Güneş, "Bunu Ziya Doğan'la ilgili söylemiyorum. Ben de olsam yapamam" dedi.
Görevi bıraktıktan sonra kimseye cevap vermediğini kaydeden Güneş, şöyle devam etti: "Sokakta kadınlar gibi dedikodu yapıyorlar. Derdi olan varsa benimle konuşmalı. Transferdeki kararsızlığımla ilgili konuşuluyor. Devre arasında Szymkowiak'ı aldılar, peki neden Zurawski'yi almadılar. Bu isimleri ben verdim. Ancak 'Zurawski'nin parası fazla' dediler. Sonra gidip aynı paraya başka oyuncu alıyorsun. Ağzımı açsam sokağa çıkamazlar. 'Futbol A.Ş.'nin başına geçmedi' diyorlar. Hangi A.Ş.? 'Altyapı tesisi için harcama yapalım' dedim, yapmadılar. Oyuncuya prim vermiyorlar. Niye geçeyim Futbol A.Ş.'nin başına." (Spor Servisi)