Güneş'ten değişim sinyali

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, Atatürk Stadı'nın zeminin ağır olması nedeniyle Ukrayna karşısında istedikleri futbolu sahaya yansıtamadıklarını söyledi.
Haber: BİLAL MEŞE / Arşivi

İZMİR - Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, Atatürk Stadı'nın zeminin ağır olması nedeniyle Ukrayna karşısında istedikleri futbolu sahaya yansıtamadıklarını söyledi. Kötü hava koşullarına rağmen kendilerine destek veren taraftarlara teşekkür eden tecrübeli çalıştırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk yarıda olumsuz futbol sergiledik. İkinci yarıda oyunun hakimi bizdik. Bu bölümde birçok gol pozisyonuna girdik ama son vuruşlarda etkisiz kaldık. Bizim için önemli olan sonuç değil, ortaya konulan mücadeleydi. Oyuncularım sanki resmi bir maçta oynuyormuş gibi mücadele ettiler. Ukrayna'nın daha çok savunmayı düşünmesi, saha zemininin ağır oluşu, teknik kapasitesi yüksek oyuncularımızı olumsuz yönde etkiledi. Sonuçta, zorlu İngiltere maçı öncesinde eksiklerimizi görme fırsatı bulduk, hem de aramıza yeni katılan futbolcularımızı denedik. Bu eksikleri kısa sürede gidereceğiz."
Güneş, şans verdiği yeni oyunculardan memnun kaldığını vurgulayarak,
"Mustafa Özkan, İbrahim Üzülmez, Deniz, Ahmet Yıldırım ve Tümer sahada ellerinden geleni yaptılar. Zaten daha önce bazı değişiklikler yapacağımı söylemiştim. Bu Yenilerin istekli ve hırslı olmaları bizi memnun etti. Geniş bir kadromuz var. Bu futbolculardan bazılarını takıma monte
edebiliriz" diyerek sözlerin noktaladı.
Eylemci serbest bırakıldı
Bu arada, karşılaşmada sahaya inip, savaş karşıtı pankart açan 22 yaşındaki Sedat Dilekçi serbest bırakıldı. Dilekçi sahada, üzerinde "Açlık bataklık değil", "Artık barış dostluk" ve İngilizce "No war" (savaşa hayır) yazılı bez bir pankart açmıştı. Açıköğretim Fakültesi öğrencisi olduğu belirtilen genç eylemci, işsiz olduğunu ve sesini duyurmak için böyle bir girişimde bulunduğunu söyledi.Basında milli maç
Atilla Gökçe (Milliyet): İdmansızlığına rağmen Rüştü, takımın en büyük güvencesiydi. Fatih, Alpay, Bülent ve İbrahim'den oluşan savunma hattı alarm veriyor. Orta alanımız yine zengin. Tugay ve Yıldıray bu bölgenin vazgeçilmez beyinleri. Forvette İlhan Mansız, deparları, sürekli tehdit oyun anlayışı, sakin ve etkili mücadelesiyle yerine yakıştığını gösterdi. Güneş'in daha seçici bir anlayışla İngiltere için özel bir hazırlık programı uygulaması gerekiyor.
Rıdvan Dilmen (Milliyet): Tugay Kerimoğlu'nun etkili oyunuyla, karşılaşma 10. dakikadan sonra çok çekişmeli, mücadelenin hiç eksik olmadığı, fizik gücün üst seviyeye çıktığı bir görünüme büründü. İkinci yarıda Ergün Penbe ve Ümit Davala'nın sürpriz koşularıyla etkili olduk. Bu hücumlar İngiltere karşılaşması öncesi ümit verdi. Çünkü İngiltere Milli Takımı, Ukrayna gibi kalabalık bir savunma yapamayacaktır. Bu nedenle, bu tür organizasyonlar etkili olacaktır.
Metin Tükenmez (Fanatik): Ukrayna ulusal karşılaşmasının en belirgin özelliği geçmişteki Galatasaray'a bağımlı takımın yerine Türkiye'nin Ulusal Takımı'nın ortaya çıkmasının ipuçlarını görmemizdi. Özgüvenin takımın genelinde olması ise, eski hazırlık maçlarında görülen amaçsızlık ve dağınıklığın ortadan kalkmasının temel nedeniydi.
Ömer Üründül (Sabah): Herşeyden önce karşılaşmanın temposu ve mücadelesi hazırlık değil de, resmi maç havasındaydı. En büyük eksiğimiz karşı ataklarda yeterli savunma güvencesi oluşturamayışımızdı. Orta sahadan geriye çabuk dönüp, defansta bütünleşme sağlayamadık.
Zeki Çol (Vatan): Tutuk, verimsiz, etkisiz bir görüntü ile Milli Takım alışıla gelmiş futbolunun gerisinde kaldı. Özellikle orta alan, maça bir türlü ısınamadı. Güneş'in skordan öte hedefi, öncelikle savunmanın soluna, ortasına ve orta alana İngiltere'nin yüksek top avantajını kırabilecek alternatif oyuncular bulmaktı. Ancak Güneş, galiba istediği beklentilere yanıt bulamadı.