Güreş için siyaset devrede

ABD ve Fransa'da yapılan Dünya Serbest ve Grekoromen Güreş Şampiyonaları'nda alınan başarısız sonuçların yankıları sürerken

ANKARA - ABD ve Fransa'da yapılan Dünya Serbest ve Grekoromen Güreş Şampiyonaları'nda alınan başarısız sonuçların yankıları sürerken, CHP Genel Başkan Yardımcısı İnal Batu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımıcısı Mehmet Ali Şahin'in yanıtlaması istemiyle sorular sundu. Batu yazılı sorularında, ata sporu güreşin bir çöküş yaşadığını vurgulayarak, başarısızlığa gerçekleri yansıtmayan kılıflar uydurulduğunu ileri sürdü.
İnal Batu'nun, Şahin'in yazılı olarak cevaplamasını istediği sorular şöyle: "1. Bu çöküntünün nedenleri etraflıca araştırılarak sorumluluların görevlerinden alınması düşünülmekte midir? 2. 2004 Atina Olimpiyat Oyunları'na yeni ve ehliyetli kadrolarla hazırlanması gerekliliği görülmekte midir?"
İnal Batu yaptığı açıklamada bu işin sonuna kadar peşinde olacaklarını vurgulayarak, "Ata sporumuz güreş, büyük bir çöküntü yaşıyor. Güreş Federasyonu yetkilileri Paris'teki şampiyonadaki başarızlığı birçok nedene bağladı. Ancak bu nedenler bizi tatmin etmedi. Bunun gerçek nedenlerinin kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. Bu amaçla Şahin'e yanıtlaması için soru verdik. Camia içinde bazı isimler konuyla ilgili rahatsızlıklarını bize iletti. Konuyu sonuna kadar takip edeceğiz" ifadesini kullandı.
Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise güreşteki sorunların çözülmesi için yeni bir düzenleme yapacaklarını vurgulayarak, "Güreş Federasyon ile birlikte güreşteki sorunları masaya yatıracağız. 2004 Atina Olimpiyatları'ndan önce güreşteki tüm sorunları çözüme kavuşturmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu. Güreş Federasyonu Başkanı Osman Şansal daha önce yaptığı açıklamada, camiada bir dizi operasyon için çalışma başlattıklarını söylemişti. (Spor Servisi)