Güzel bir futbol gecesi yaşandı

2008 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nin en ilginç eşleşmelerinden birisi olan Yunanistan-Türkiye karşılaşmasına Yunan seyirciler büyük ilgi gösterdi. Maçın oynandığı 33 bin kişilik Georgios Karaiskaki Stadı'nın tribünlerini saatler öncesinden dolduran Yunan seyirciler...

  • 2008 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nin en ilginç eşleşmelerinden birisi olan Yunanistan-Türkiye karşılaşmasına Yunan seyirciler büyük ilgi gösterdi. Maçın oynandığı 33 bin kişilik Georgios Karaiskaki Stadı'nın tribünlerini saatler öncesinden dolduran Yunan seyirciler, coşkulu tezahüratlarla takımlarına destek verdiler.
  • Maçın, Yunanistan'ın kurtuluş günü olan 25 Mart'ın bir gün öncesine denk gelmesi sebebiyle, bazı fanatik taraftarların taşkınlık yapma olasılığına karşı Yunan polisi stat çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Türk Milli Takımı da stada maçın başlamasına 1.5 saat kala, polis koruması altında getirildi.
  • Bu zevkli mücadele öncesi Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve teknik direktör Fatih Terim tüm açıklamalarında dostluk ve barış mesajları verirken, Yunan basını ve yetkililer de aynı şekilde hareket etti. Yunan basınında yer alan haberlerde de sağduyulu bir yaklaşım sergilendi ve bugün kutlanacak 'Yunan Milli Günü' ile karşılaşma arasında bağlantı kurmamaya özen gösterildi.
  • Maçın başlamasına 20 dakika kala Georgios Karaiskaki Stadı'nda, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden gelen yaklaşık 500 taraftar kale arkası tribününde 52 metre boyunda bir Yunan bayrağı açtı. Rum taraftarların açtığı bayrağın, Yunanistan'ın en büyük bayrağı olduğu öğrenildi.
  • Maç öncesi ulusal marşlar okunurken, küçük bir grup Yunan fanatik 'Yunanistan'ın başkenti İstanbul'dur' yazılı pankartın yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret içeren bir pankart açtı.
  • Sakat ve cezalı futbolcularının çokluğu nedeniyle çok sayıda önemli futbolcusunu Yunanistan'a getiremeyen Milli Takım'da, Emre Aşık uzun bir aradan sonra, Mehmet Yıldız ise ilk kez 18 kişilik kadroda yer aldı. Maç öncesi sakatlığı bulunan Gökhan Ünal ilk 11'de görev yaptı.
  • Oldukça zevkli bir mücadeleye sahne olan Karaiskaki Stadı'nda zaman zaman gerilimli anlar da yaşandı. Özellikle korner atışları esnasında ve Türkiye'nin golünden sonra Yunan seyirciler sahaya çeşitli yabancı maddeler ve meşaleler attı. Yabancı madde yağmuru ikinci yarıda da devam etti.
  • İlk yarıda İbrahim Üzülmez sakatlanınca yerini genç savunmacı Volkan Yaman'a bıraktı. Böylelikle genç oyuncu böyle zorlu bir maçta milli formayı giymiş oldu. İkinci yarıda Yunanistan takımının kale arkasındaki tribünde olaylar çıktı. Fanatik bir grubun arasında yaşanan kavgaya polis müdahale etti, bu arada sahaya atlayanlar oldu.