'Haçlı Inter'in üç puanı silinsin!'

İzmir Barosu avukatlarından Barış Kaşka, Inter-Fenerbahçe maçında Milano ekibinin giydiği formada yer alan haç işaretinin, Haçlı Seferleri'nde Hıristiyanların kullandığı haçlarla aynı olduğunu öne sürerek, İtalyan ekibinin üç puanının silinmesi gerektiğini söyledi.

İZMİR - İzmir Barosu avukatlarından Barış Kaşka, Inter-Fenerbahçe maçında Milano ekibinin giydiği formada yer alan haç işaretinin, Haçlı Seferleri'nde Hıristiyanların kullandığı haçlarla aynı olduğunu öne sürerek, İtalyan ekibinin üç puanının silinmesi gerektiğini söyledi. Kaşka, UEFA'ya mektupla başvurarak, disiplin yönetmeliğinin 5. maddesi 2. fıkrası C bendine göre Inter'in din ayrımcılığı ve ırkçılık yaptığını iddia etti.
Haçlı formanın tarihsel öyküsü
Gerek avukat Kaşka'nın gerekse Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz'ın tepkisini çeken formanın öyküsü, ülkenin faşizmin pençesinde olduğu yıllara dayanıyor. Spor kulüplerinin birleştirildiği Mussolini döneminde, Internazionale de 1928'de Milano'nun bir başka kulübü Unione Sportiva Milanese ile birleştirilerek, AS Ambrosiana ismini almaya zorlanmıştı. 2. Dünya Savaşı'na kadar varlığını sürdüren bu kulüp, forma deseni olarak Milano şehrinin amblemi olan beyaz üzerine kırmızı haç sembolünü benimsemişti. Bu yıl yüzüncü yılını kutlayan Inter, kulübün ismini kullanmasının yasaklandığı bu yıllara saygı amacıyla Ambrosiana'nın bu ünlü formasını kullanma kararı aldı. (Spor Servisi)