Haftaya İnönü'de görüşmek üzere

Beşiktaş, pek çok eksikle çıktığı Lazio deplasmanında Simone Inzaghi'nin golüne engel olamadı ama yarı final umutlarını İnönü Stadı'na taşımayı başardı: 1-0.

ROMA - Beşiktaş, pek çok eksikle çıktığı Lazio deplasmanında Simone Inzaghi'nin golüne engel olamadı ama yarı final umutlarını İnönü Stadı'na taşımayı başardı: 1-0.
Teknik direktör Lucescu'nun Roma Olimpiyat Stadı'na çıkardığı onbir, Beşiktaş'ın özellikle kanatlarda sıkıntı yaşayabileceğini söyler gibiydi. Sağda görev verilen Niyazi ile sol kanadın adamı Serdar, bu sezon arkadaşlarına oranla bir hayli maç eksiği olan isimlerdi. Daha ziyade savunma bloğuna yardımcı olmayı seçen bu oyunculardan Serdar, kritik pozisyonlarda zamanında kademeye girerek yararlı oldu ama ilk yarıda Lazio ataklarının çoğunlukla Niyazi'nin kanadından gelişmesi, Beşiktaş'ın sancısını ortaya koyuyordu.
İlk yarı boyunca toplam 8 korner atan İtalyan ekibi, genellikle sol kanadındaki Favalli-Cesar ikilisini kullanarak Beşiktaş kalesini zorladı. Maçın ilk şutu 6. dakikada Pancu'dan geldi. 13'te Cesar'ın ortasını Siyah-Beyazlı defans uzaklaştıramadı, Lazetiç topu üstten auta gönderdi. İlk yarım saat geride kalırken, Beşiktaş'ın kalabalık orta alan bloğuyla Lazio'yu yavaşlattığı ve ev sahibi ekibin forvetteki kozları Claudio Lopez ve Chiesa'ya pas bağlantısını kestiği görülüyordu. Lazio, bu hamleye savunmadan ileri adam kaçırarak, genellikle Stam'ı sağ kanattan ileri sürerek yanıt vermeye çalıştı. 35'te Cesar'ın ortasına Cordoba müdahale edemedi ve yürekleri hoplattı ama yetişen Serdar, topu kornere bıraktı. 39'da Lazetiç'in önünde bulduğu topta, yetişip pozisyonu bozan isim yine Serdar'dı. Beşiktaş'ın ilerideki yalnız adamı İlhan, ilk yarı biterken ilk kez topla rakip ceza alanına girdi ama vurmakta gecikince, temsilcimizin korner vuruşu bile kazanamadan kapadığı ilk yarı golsüz sona erdi.
Inzaghi girince...
İkinci yarının hemen başında Inzaghi'yi sahaya sürerek, forvet hattına takviye yapan Lazio, aradığı golü 56. dakikada buldu. Stankoviç'in altıpasa ortasında, Inzaghi, topu düzeltecek, dönecek ve vuracak kadar zamanı ve fırsatı buldu: 1-0.
Golü kalesinde gördükten sonra oyun planını değiştiren Beşiktaş, rakip sahada daha fazla çoğalmaya başladı ama bu çıkışlarda Pancu'nun yanlış pas tercihleri, bazı atakları başlamadan bitirdi. 66'da Sergen'in arapasında çaprazda topla buluşan İlhan sert vurdu, meşin yuvarlak dışarı gitti. 76'da İlhan, bu kez çok daha uygun durumda topu kalecinin ayaklarına çarptırdı. Tayfur-Ahmet Dursun değişikliği sonuç vermiş, Beşiktaş Lazio defansını rahatsız etmeye başlamıştı. Lucescu, bir sonraki hamlesini Giunti'nin yerine Yasin'i sahaya sürerek yaptı. Ancak bu orta alandaki bütün kontrolleri ortadan kaldıran bu oyun biçiminde Lazio da önemli fırsatlar yakalamaya başladı. 81'de Claudio Lopez'in yerden kaleye paralel topunda iki Laizo'lu forvetin topa dokunamaması, sonra da Fiore'nin kaleyi bulamaması, kaleci Cordoba adına bir şanstı.
85'te Nouma'nın da oyuna girmesiyle, Beşiktaş skora razı olmadığını gösteriyordu ama forveti besleyecek Sergen o kadar yorulmuştu ki, ayakta durması bile mucizeydi adeta... 87'de Nouma'nın üstten auta giden kafa vuruşu, Beşiktaş adına kaçan son fırsat oldu. Siyah-Beyazlılar, sahadan yenik ayrılmalarına karşın, tur umutlarını koruyarak İstanbul'a dönüyor. (Spor Servisi)