'Hakan'ın ne olacağı o günden belliydi'

Her rekorun bir başlangıcı var. Hakan Şükür'ün rekorunun da... Galatasaray'ın unutulmaz golcüleri Metin Oktay ile Tanju Çolak'ın rekorunu kırıp, lig tarihinde en çok gol atan oyuncu unvanını...

ÇANAKKALE - Her rekorun bir başlangıcı var. Hakan Şükür'ün rekorunun da... Galatasaray'ın unutulmaz golcüleri Metin Oktay ile Tanju Çolak'ın rekorunu kırıp, lig tarihinde en çok gol atan oyuncu unvanını kazanan Hakan'ın profesyonel olarak ilk golünü attığı Boşnak kaleci Sedin Tanoviç, yıldız futbolcunun o dönemden büyük bir oyuncu olacağını tahmin ettiğini söyledi.
2. Lig 1. Grup'ta mücadele eden ve üç hafta sonunda üç galibiyetle liderlik koltuğuna oturan Dardanelspor'un başkanı Niyazi Önen, geçen yıl spor danışmanlığı görevine, yıllarca Türkiye'de çalan Milorad Mitroviç'i getirmişti. Deneyimli Sırp çalıştırıcı da yardımcısı olarak eski Boşnak kaleci Sedin Tanoviç'i seçti. Dolayısıyla Hakan'ın ilk golünü attığı eldiven, halen Türkiye sınırları içinde. 48 yaşındaki Tanoviç, Yugoslavya'nın Velez Mostar takımından 1986 yılında Eskişehirspor'a transfer olarak üç yıl boyunca Kırmızı-Siyahlı formayı giydi.
Hakan'ın o dönemde Sakaryaspor forması giydiğini ve 26 Şubat 1989'da Eskişehir Atatürk Stadı'nda "İnce ve uzun boylu bir oyuncu" olarak nitelediği Şükür'ün sonradan oyuna girip, kendisine bir gol attığını anlatan Tanoviç, yıldız oyuncunun o dönemden büyük bir futbolcu olacağını tahmin ettiğini söyledi.
Aynı takımda oynamışlar
Tanoviç, Eskişehirspor'un 2. lige düşmesiyle Hakan Şükür'ün de formasını giydiği Sakaryaspor'a transfer olduğunu belirterek, anılarını şöyle anlattı: "Transfer olduktan sonra arkadaş ortamlarında Hakan ile golü konusunda şakalaşırdık. O dönem yeni yeni kendini göstermeye başlamıştı. Antrenmanlarda ve maçlarda ne kadar yetenekli, kuvvetli ve çalışkan olduğunu gözlerimle gördüm. Çalışmayı çok severdi. Hakan Şükür ile en son görüşmemiz ise Türkiye Milli Takımı'nın haziran ayında Bosna-Hersek takımıyla Bosna'da yaptığı maçta oldu. O, bence dünyanın en önemli golcüleri ara-sında yer alıyor."