Hakem itiraf etti: Yanılmışım

Euro 2008 C Grubu'nda çarşamba gecesi oynanan ve ev sahibi takımın 3-0 kazandığı Türkiye-Macaristan maçını yöneten İskoç hakem Stuart Dougal, Macar halkından özür diledi. Macaristan'ın en büyük tirajlı gazetelerinden Blikk...

BUDAPEŞTE - Euro 2008 C Grubu'nda çarşamba gecesi oynanan ve ev sahibi takımın 3-0 kazandığı Türkiye-Macaristan maçını yöneten İskoç hakem Stuart Dougal, Macar halkından özür diledi. Macaristan'ın en büyük tirajlı gazetelerinden Blikk, dün manşetten verdiği haberde, İstanbul'daki Türkiye-Macaristan maçını yöneten İskoç hakem Goudal'ın Macarlardan özür dilediğini yazdı. Gazetenin muhabirleri, hakemin çalıştığı Glasgow'daki şirketi aradıkları ve hakem Dougal'a, niçin Zoltan Gera'yı attığını, ayrıca Macarların lehine neden penaltı vermediğini sordular. İskoç hakem, açıklama yapmasının yasak olduğunu, UEFA'dan izin alınması durumunda açıklama yapabileceğini söyledi.
UEFA resmi açıklama yapacak
Muhabirler bu gelişme üzerine izin için UEFA'yı aradı, ancak yetkililer hakemin araması gerektiğini ifade etti. Tekrar hakemi arayan muhabirler, yetkililerin cevabını ilettiler. Macar gazetecilerden daha sonra kendisini aramalarını isteyen Dougal, UEFA'nın kendisine açıklama yapmak için izin vermediğini, konuyla ilgili olarak UEFA'dan resmi bir bildirinin yayımlanacağını belirtti.
Haberde, İskoç hakem Stuart Dougal'ın, maçın ertesi günü pozisyonu defalarca izleyerek, yakın bir Macar dostu aracılığıyla Macar halkından özür dilediği ifade edildi. Verdiği karar nedeniyle çok pişman olduğunu ve Macarlardan özür dilediğini kaydeden Dougal, "Yaklaşık 10 yıldır aynı yardımcı hakemlerle maç yönetiyorum. 63. dakikadaki pozisyonda da çok
uzak mesafede bulunuyordum. Yan hakemin işaretiyle ona güvenerek karar verdim, ancak ne kadar yanıldığımı pozisyonu televizyondan izledikten sonra anladım" diye konuştu. Bu arada, Macaristan Futbol Federasyonu'nun UEFA'ya başvurarak, Zoltan Gera'nın bir maçlık cezasının kaldırılmasını istediği öğrenildi. (Spor Servisi)