Hakem tartışmaları salona da sıçradı

Fenerbahçe Ülker'in Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda devirdiği Efes Pilsen'i Beko Basketbol Ligi'nde de devirmesinin yankıları sürüyor. Türk basketbolunun en önemli firması olan Efes Pilsen Kulübü...

İSTANBUL - Fenerbahçe Ülker'in Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda devirdiği Efes Pilsen'i Beko Basketbol Ligi'nde de devirmesinin yankıları sürüyor. Türk basketbolunun en önemli firması olan Efes Pilsen Kulübü, geçen sezon şampiyonluğu kaybettikleri rakiplerinin hakemleri baskı altına iddia etti. Genel Menajer Engin Özerhun "Böyle bir rezalet için konuşulacak bir şey yok" dedi.
Özerhun, konuşmamak için kendilerini tuttuklarını söylerken "Daha birinci haftadan yapılan baskılar sonuçlarını veriyor. Ligin genleriyle oynanıyor, bu da çok tehlikeli. Her nedense hiçbir basketbol yazarının yazmadığı, değinmediği biçimde, bir yazarın bugünkü yazısını okuyanlar ligin genleriyle nasıl oynandığını anlayacaktır" diye konuştu.
Demirel suçlanıyor
Özerhun'un sözünü ettiği yazar Hıncal Uluç. Uluç, dün Sabah'ta çıkan yazısında Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Mahmut Uslu'nun Cumhurbaşkanlığı Kupası finalinde söyledikleri üzerine hakemlerin etkilendiğini ve Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'in de Sarı-Lacivertli kulüpten yana tavır takındığını iddia etti. Uslu, söz konusu maçtan sonra "Hakemler çok kötü maç yönetti. Bir ara takımı sahadan çekmeyi düşündük. Federasyon kendine çekidüzen versin" şeklinde bir açıklama yapmıştı.
Mirsad 'maske' istedi
Bu tartışmanın ligin bitimine kadar zaman zaman alevlenmesi kuvvetle muhtemel. Bir gerçek var ki daha önce Uslu'nun demeçlerine benzer şekilde konuşan Özerhun'dan koç Ahmet Kandemir'e kadar birçok basketbol adamı federasyon tarafından hak mahrumiyeti cezası almıştı. Federasyon Başkanı Turgay Demirel'in herkesi memnun ederek bu kaostan çıkması olası görünmüyor.
Bu arada Efes Pilsen maçında, Fenerbahçe Ülker'in yıldızı Mirsad Türkcan'ın burnunun iki yerden birden kırıldığı açıklandı. Basketbol Şube Direktörü Nedim Karakaş, "Kendisi, yoğun maç trafiğimiz nedeniyle
ameliyat olmak istemiyor. Bu dönemi maske ile atlatmak amacında" dedi. (Spor Servisi)