Hakemlere destek, yorumculara tepki

Hakemlere destek, yorumculara tepki
Hakemlere destek, yorumculara tepki
Türkiye'de yorumcuların bilgi sahibi olmadan acımasız eleştiriler yaptığını savunan Zekeriya Alp, "Hakemlerimizin aldığı kararların arkasındayız" dedi.

İSTANBUL (AA) - Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, hakemlerin sıkı bir eğitim programından geçtiğini ve eğitim seminerlerinin son derece kapsamlı olduğunu vurgulayarak, "Avrupa eğitime, biz sansasyona önem veriyoruz. UEFA'nın en yakından takip ettiği eğitim programını hayata geçirdik ama ülkemizde sansasyon peşinde koşulduğu için yaptığımız çalışmalara ilgi gösterilmiyor. Uyguladığımız eğitim sistemi Avrupa'da birçok ülkede yok" ifadelerini kullandı.

"GÖZÜMÜZ HER DAİM HAKEMLERİMİZİN ÜZERİNDE"

Sözlerini, "gözümüz her daim hakemlerimizin üzerinde" diyerek sürdüren MHK Başkanı, şunları kaydetti:
"Bugüne kadar hatasız maç olmadı, bundan sonra da olmayacak. Biz atamalarımızı 2 günde yapıyoruz. Müsabakalarda düdük çalan hakemlerimizi, gelişim kampında bulunan 24 kişilik bir ekip, özel olarak takip ediyor. UEFA'dan denetleme için gelen kurul, yaptığımız ugulamaya hayran kaldı. Avrupa eğitime böylesine büyük bir önem verirken biz hala derbi maçtaki hakem hatalarını konuşuyoruz. Bana hala Fenerbahçe - Beşiktaş maçındaki kararlarla ilgili bir sürü soru geliyor; yorum yapsam ne değişecek? Hakemlerimizin aldığı kararların arkasındayız fakat yapılan bariz hatalar varsa da görmezden gelmemiz mümkün değil."

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İLE ORTAK ÇALIŞMA

Oğuz Sarvan'ın başında bulunduğu yeni bir projeye de vurgu yapan Alp, sözlerini şöyle tamamladı:
"Hakem eğitimlerimizi ülke geneline yaymayı hedefliyoruz. Anadolu Üniversitesi ile ortak bir oluşum içindeyiz. Öyle ki bundan böyle hakem olmak isteyenler, Anadolu Üniversitesi bünyesinde verilecek kurslara katılarak, hakem sertifikası alabilecek. Sertifika alabilen adaylar daha sonra tarafımızdan ayrı bir eğitime tabi tutulup, profesyonel hakem olabilecek, Şu ana kadar yaklaşık 500 başvuru aldık, daha da artacağına inanıyoruz."