Hakimden tahliye sinyali

Hakimden tahliye sinyali
Hakimden tahliye sinyali
"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık açılan davanın 8. duruşması görülmeye başlandı. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Hayırlı karar alabiliz" dedi ancak daha sonra "hayırlı değil sağlıklı dedim" açıklaması yaptı. Ekinci, menajer Ali Kıratlı'ya da "Savunmandan ikna oldum" dedi.

Cem TURSUN 

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık açılan davanın 8. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Ylıdırım, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun ve Olgun Peker'in bulunduğu 23 tutuklu sanığın tamamı katıldı. Bir süredir hastanede tedavi olduğu için duruşmalara katılmayan tutuklu sanık menajer Bülent İbrahim İşcen'in de ilk kez salonda yer aldı. Duruşmayı aralarında Murat Özaydınlı ve Ali Yıldırım'ın da bulunduğu Fenerbahçeli yöneticiler de izliyor.

"SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM"
Duruşmada ilk olarak Fenerbahçe Spor Kulübü Mali İşler Sorumlusu Tamer Yelkovan savunmasını yaptı. Suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Yelkovan "Fenerbahçe yönetimi adına işçi statüsünde çalışan birisiyim. Kulüp adına karar alma yetkim yoktur" dedi. Büyük kulüplede paranın çok önemli olduğunu ifade eden Yelkovan, "3 ayda bir denetleme yapılır. Günlük 1.5 milyon TL paranın çeşitli şekilde akışı vardır. Günde en az 45 görüşme yaparım bunların yüzde 90'ı işlerle ilgilidir. Dinlenmeye başladığımda itibaren en az 4 bin görüşme yaptım. Ben başkan ve yöneticiler dışında kimseyle görüşmedim" diye konuştu.

"EMNİYETTE İFADE VERİRKEN DARP EDİLDİM"
Emniyette ifade sırasında darp edildiğini iddia eden Yelkovan'a Başkan Ekinci "Avukatın var, neden şikayetçi olmadın?" diye sordu. Yelkovan ise bu soruya bir cevap veremedi. Yelkovan, İlhan Ekşioğlu'na "Ayşe tatile çıksın" sözleriyle neyi kastettiğini sordu. Yelkovan ise bunu emniyette sorduklarında darp edildiğini böyle birşey söyleyip söylemediğini hatırlamadığını söyledi. Yelkovan, "Emniyette rahat ifade veremedim darp edildim. Emniyet ve savcılık ifadelerim mahkemenizde verdiğim ifadeler doğrultusunda doğrudur" dedi. "Hukuka aykırı hiçbir iş yapmadım, talimatta almadım" diyen Yelkovan, "Örgüt üyesi değilim, ne şike yaptım ne de dolandırıcılık. suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu.

"ŞİKENİN KARARI MI OLUR"
Bu arada Mahkeme Başkanı Ekinci ile Yelkovan arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Mahkeme Başkanı, "Başkan şike yapacağız, para verir misin derse naparsın?" diye sordu. Yelkovan ise "Yönetim kurulundan karar çıkarsa veririm. Kararı çıkmayan parayı veremem" cevabını verdi. Bunun üzerine Başkan Ekinci gülerek "Şike'nin kararı mı olur" dedi. Yelkovan da kulüpten bir para çıkışı için yönetim kurulu kararının gerektiğini söyledi. Duruşmaya Yelkovan'ın avukatlarının savunmasıyla devam ediyor. 

'HAYIRLI' MI 'SAĞLIKLI' MI?
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin, daha sonra düzelttiği, "Hayırlı karar verdik" sözleri ise duruşmaya damgasını vurdu. Mahkeme Başkanı Ekinci, "Hayırlı karar demedik, sağlıklı dedik. Medya yanlış yazmış" dedi. Bunun üzerine avukatlar itiraz etti: "Öyle dediniz." 

HAKİM SAVUNMADAN İKNA OLDU
Şike davası kapsamında savunmasını yapan menajer Ali Kıratlı'nın savunması mahkeme başkanı Mehmet Ekinci tarafından tatmin edici bulundu. Ekinci, "Savunmandan ikna oldum" dedi. Futbolda şike davasında savunma yapan Ali Kıratlı, tapelerde geçen para konuşmalarının doğru olduğunu ancak bu paraların menajerlikle alakalı olduğunu söyledi. Bülent Uygun'un çok sevdiği bir arkadaşı olduğunu ifade eden Kıratlı, "Ben Eskişehir'e maç ya da şike ve teşvik anlaşması için gitmedim. Ben Eskişehir'e her gittiğimde yanımda gazeteciler var. Ben oraya bir ceket, bir gömlek gidiyorum" dedi. Hiçbir sanığın savunmasından sonra yorum yapmayan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, bu savunma karşısında "Savunmanızdan ikna oldum" açıklamasını yaptı. (DHA)