Halef ve seleften sessiz gece

Ertuğrul Sağlam için zor bir gece olsa gerek. İki senesini geçirdiği Kayserispor'a karşı kalbinden çıkaramadığı Beşiktaş'ın başında çıktı genç teknik adam.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Ertuğrul Sağlam için zor bir gece olsa gerek. İki senesini geçirdiği Kayserispor'a karşı kalbinden çıkaramadığı Beşiktaş'ın başında çıktı genç teknik adam. Şu bir gerçek ki Ertuğrul'u Kayseri, Kayseri'yi Ertuğrul yarattı. Eğer ki Sağlam'ın Beşiktaş kariyeri istediği gibi sonuçlanmazsa (şu an her şey olumlu) başarılı çalıştırıcının başını sokacağı bir yuvasının olması iyi bir şey. Tolunay Kafkas, Kayseri'de başarılı olursa işler değişebilir elbet.
Karşılıklı deneme yumruklarıyla başladı 'genç teknik adamlar kapışması'. İlk ciddi atağı yapan konuklardı. 10. dakikada oluşan karambolde Cangele dokundu, Hakan çıkardı. Top dönüp, dolaşıp ceza sahasının köşesine geldi. Bu kez Ragıp, Hakan'ı mağlup edemeyen isimdi. Beşiktaş darbelerden sersemlemişe benzemiyordu. Serdar Özkan'la topu hemen rakip kaleye taşıdılar (bu sene Kartal'ın en önemli silahı hızlı hücumlar). Serdar, sağıyla terse yatırdı, soluyla da güzel vurdu ama Ivankov bu golü yemeyecek kadar tecrübeliydi.
İlk yarıda iki müthiş tehlike daha izledik İnönü'de. Beşiktaş'ın bu seneki sürpiz golcüsü İbrahim Toraman (Avrupa'da ve ligde birer) biliyorsunuz. 'Normal İbo' (diğeri deli olduğuna göre!), 17'de Matias Delgado'nun serbest vuruşunda kafayı vurdu. Direk Toraman'ın bu sezonki üçüncü golüne izin vermedi. 23'te 'Mehmet Co.'yla öne geçiyordu Kayserispor. Topuz'un güzel ara pasında Eren topu iyi kontrol etti ama fantastik bir vuruşla pozisyon harcandı. Gollük vuruşu engelleyen Hakan Arıkan'ın Rüştü tarzı çıkışı da görülmeye değerdi.
Gökhan Zan etkiliydi
Beşiktaş'ın oturmuş bir ekip karşısında zorlanacağını tahmin etmek, gayet doğal olarak deveye hendek atlatmak değildi. 'Pastırmacılar', kontra toplarla Kartal'ı perişan etti. Uzun toplarda Beşiktaş savunması çaresiz kalırken Gökhan Zan olmasa tabela konuklar lehine değişebilirdi. 33'te adaşı Gökhan Ünal'ı son anda engelleyen Zan, son dakikada da Mehmet Eren'in topunu çizgiden çıkardı. İlk yarıda sahanın yıldızının Mehmet Topuz olduğunu hatırlatmalıyım.
İkinci yarıya İbrahim Akın-Tello, Ricardinho-Mehmet Yozgatlı değişiklikleriyle başladı Kartal. Sağlam'ın hamleleri sonuç verince ikinci yarıda ibre Kartal'ın lehine döndü. Lakin topa sahip olma ve tehlike yaratma yüzdeleri ters orantılıydı. 51'de İbrahim Akın'ın şutu dışında Beşiktaş cephesi bir varyete yaratamadı. Kayseri de vasat bir deplasman takımına dönüşünce kör dövüşüne benzeyen bir şey izledik. Bu durumda iki takımın da birer puan alması gayet adaletliydi. Adaleti 89'da Gökhan Ünal bozuyordu ama karşı karşıyada topu Hakan'a nişanladı.
NOT: Bu ülkede hakemler maçların baş aktörü olduğu sürece takımlarımızın bir noktaya varması çok zor. Seyirciye ve oyunculara kızıyorum bu kadar ortamı gerdikleri için. Ancak biraz da hakemlerin özeleştiri yapması şart. İyi maç yönettikleri zaman eskisi kadar yalnız değiller. Onun için bir standart tutturulsun, lütfen!

BEŞİKTAŞ: 0
Hakan 6
S. Kurtuluş 5
Gökhan 7
İ. Toraman 5
İ. Üzülmez 5
S. Özkan 5
Koray 6
Ricardinho 4
(M. Yozgatlı 46) 5
Tello 4
(İ. Akın 46) 6
Delgado 6
(Higuain 75) -
Bobo 5

KAYSERİSPOR: 0
Ivankov 6
Koray 5
Ali Turan 6
Aydın 5
Toledo 7
M. Eren 5
(Fatih 63) 5
Kamber 5
Ragıp 6
M. Topuz 6
(Iglesias 86) -
Cangele 5
(Kemal 67) 5
Gökhan Ünal 7

SARI KARTLAR: Toledo, Cangele, Ivankov, Gökhan, Fatih
Stat: BJK İnönü - Hakemler: K. Müftüoğlu, A. Ulusoy, N. Mızrak