Halil Akkaş ve Nevin Yanıt'tan buraya kadar

Japonya'da devam eden Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 3 bin metre engellide milli Türkiye'nin madalya umudu Halil Akkaş, altıncılıkta kaldı.

OSAKA - Japonya'da devam eden Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 3 bin metre engellide milli Türkiye'nin madalya umudu Halil Akkaş, altıncılıkta kaldı. Yarı finalde rahat bir mücadele sergileyen milli sporcu, dün güçlü rakipleri karşısında oldukça zorlandı. Mücadelenin genelinde orta sıralarda koşan genç sporcu bir ara beşinciliğe kadar yükselmesine karşın son 400 metrede rakiplerinin temposuna ayak uyduramadı ve 8 dakika 22.51 saniyeyle altıncı oldu.
Bu kategoriye Kenyalı sporcular damgasını vurdu. Brimin Kipruto'nun 8 dakika 13.82'lik derecesiyle altın madalya kazandığı mücadelede gümüş madalyayı bir diğer Kenyalı atlet Ezekiel Kemboi 8 dakika 16.94 ile elde etti. Bronz madalya ise aynı ülkeden Richard Kipkemboi'ye gitti.
Dünya Şampiyonası'ndan önce Tayland'daki Üniversiteler Oyunları'nda şampiyonluk yaşayan Halil Akkaş, Osaka'ya moralli geldiğini belirterek, "Hedefim final koşmaktı. Burada madalya kazanmak çok zor. Birdenbire olabilecek bir şey değil. Daha önce katıldığım büyük organizasyonlarda sürekli dördüncü oluyordum. Bu da üstümde bir baskı oluşturdu" dedi.
Nevin: Daha küçüğüm
Büyük bir başarı göstererek bayanlar 100 metre engellide yarı finale çıkan Nevin Yanıt, 12.85'lik derecesiyle yedinci olurken, genel klasmanda 11. sırada kalarak şampiyonaya veda etti. Milli atlet, "Derecem 13 saniyenin altında, ancak daha da iyi olabilirdim. Her yarış benim için bir tecrübe. Daha küçüğüm. Derecelerimi daha da geliştireceğime inanıyorum" diye konuştu.
Bayanlar çekiç atmada yarışan milli atlet Svetlana Sudak ise 65.65'lik derecesiyle elendi. (Spor Servisi)