Halil finaldeki yerini ayırttı

Japonya'nın Osaka kentinden Türk atletizmi adına güzel haberler gelmeye devam ediyor. Önceki gün Elvan Abeylegesse'nin 10 bin metrede 'dünya ikincisi' olmasının ardından...

OSAKA - Japonya'nın Osaka kentinden Türk atletizmi adına güzel haberler gelmeye devam ediyor. Önceki gün Elvan Abeylegesse'nin 10 bin metrede 'dünya ikincisi' olmasının ardından dün piste çıkan Halil Akkaş, erkekler 3 bin metre engellide finale kaldı. Erkekler 3 bin metre elemelerinde 3. seride piste çıkan milli atlet, 8.22.37'lik derecesiyle yarışı ikinci sırada tamamlayarak finale yükseldi. Yarışa kontrollü başlayan ve orta gruptaki yerini alan Akkaş, temposunu koruduğu mücadelede, son tura kadar rahat bir yarış çıkardı ve Kenyalı Kipruto'nun ardından serisini ikinci sırada tamamlayarak final hakkı elde etti.
Akkaş, yarış sonrası yaptığı açıklamada, rahat bir tempoyla zorlanmadan koştuğunu belirterek, "İlk hedefime finale kalarak ulaştım. Sırada Türkiye'ye madalya kazandırmak var. Bunu da başaracağıma inanıyorum. Diğer serilere de baktığımızda, rakiplerimin performansları bana yakın. Türkiye rekorunu kırabilirdim, ancak finali düşünerek tempomu korudum" diye konuştu. Akkaş'ın antrenörü Ramazan Kutlu ise Halil'in eleme serisinde çok rahat görüntü sergilediğini belirterek, "Rakiplerimize ve diğer serilere baktığımızda, madalyalara ortağız" dedi. Halil'in ikinci olarak tamamladığı seride birinciliği, 8.21.93'lük derecesiyle Kenyalı Kipruto elde ederken, İsveçli Mustafa Mohamed ise 8.22.80 ile üçüncü oldu. Erkekler 3 bin metre engelli final yarışı, salı günü saat 14.55'de koşulacak.
Dün piste çıkan bir diğer Türk atleti Ercüment Olgundeniz, erkekler çekiç atmada A Grubu'nda son sırada kaldı ve elendi. Olgundeniz, 54.89'luk derecesiyle 15 atletin yer aldığı A Grubu'nda son sırada yer alırken, 64.34'lük kendisine ait Türkiye rekoru derecesinden de uzakta kaldı.
Bugün dört Türk atleti piste çıkıyor
Öte yandan şampiyonada bugün dört Türk atleti piste çıkacak. Sabah seansında, saat 04.10'da başlayacak bayanlar 100 metre engelli eleme serilerinde, Nevin Yanıt ve Esen Kızıldağ piste çıkacaklar. Bayanlar 400 metre engellide ise Özge Gürler, 04.50'de eleme serisinde mücadele edecek. Akşam seansında ise olimpiyat bronz madalyalı milli atlet Eşref Apak, 13.30'da erkekler çekiç atma finalinde mücadele edecek. (Spor Servisi)