Halil İbrahim Dinçdağ'a 'Saygı ödülü'

Halil İbrahim Dinçdağ'a 'Saygı ödülü'
Halil İbrahim Dinçdağ'a 'Saygı ödülü'
Türkiye'de eşcinsel olduğu için hakemlik yaptırılmayan Trabzon Bölgesi eski hakemlerinden Halil İbrahim Dinçdağ'a Berlin'de 'Saygı ödülü' verildi. Dinçdağ'a ödülünü eşcinsel olduğunu yıllar önce deklare eden Berlin Eyalet Başbakanı Klaus Wowereit verdi.

RADİKAL - Türkiye Futbol Federasyonu tarafından eşcinsel olduğu için hakemlik lisansı iptal edilen Halil İbrahim Dinçdağ, dün Berlin'de 'Saygı Ödülü 2014' adı altında verilen ödüle layık görüldü. Ödülü 38 yaşındaki eski Hakem Dinçdağ'a Berlin Eyalet Başbakanı Klaus Wowereit verdi. Wowereit, 2002 yılında Berlin Eyalet Başbakanı seçildiği gün, yaptığı konuşmasında eşcinsel olduğunu deklare etmişti. Wowereit, Dinçdağ'ı mücadelesinden dolayı tebrik etti.

Eşcinsel hakem için 15 ülkeden eşcinseller maç yaptıÇEKTİĞİ ZORLUKLARI ANLATTI

'Eşcinsellik Düşmanlığına Karşı Birlik' tarafından verilen ödülü aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Halil Dinçdağ, hakemliğe dönmek için başlattığı hukuksal mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğini söyledi. Dinçdağ, eşcinsel olduğunun öğrenilmesinden sora ve askerlik muayenesi sırasında yaşananları da anlattı. Dinçdağ, hakemlik yetkisini elinden alan Türkiye Futbol Federasyonu'na karşı başlattığı hukuksal mücadeleyi son nefesine kadar sürdüreceğini belirtti. Dinçdağ “Mücadelemi son nefesimi vereceğim ana kadar bırakmayacağım“ dedi.

Homofobiye kırmızı kartEKONOMİK SIKINTILAR ÇEKTİ


Dinçdağ cinsel tercihinin kamuoyu tarafından öğrenilmesinden sonra çalıştığı radoyodaki işini de kaybederken, çok defalar ölüm tediti de aldığı belirtti. Dinçdağ, şimdiye kadar çalışmak amacıyla 150 yere başvurduğunu ancak hiçbir yerden kendisine olumlu cevap gelmediğini de aktardı. Toplantıda konuşan 'Eşcinsellik Düşmanlığına Karşı Futbol Taraftarları' İnisiyatifi sorumlularından Christian Rudolph, Almanya 'da eşcinsellerin sıkıntılar çektiğine vurgu yaparak, Alman toplumunun da yeteri kadar hoşgörülü olmadığına işaret etti. ( Hürriyet )