Haluk Ulusoy: Hakemlerin arkasındayız

Fenerbahçe-Beşiktaş maçı sonrası yaşanan kaosa ilişkin, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve Beşiktaş yönetiminin acilen istifasını istediği başkanvekili Affan Keçeci, dün birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

İSTANBUL - Fenerbahçe-Beşiktaş maçı sonrası yaşanan kaosa ilişkin, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve Beşiktaş yönetiminin acilen istifasını istediği başkanvekili Affan Keçeci, dün birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Ulusoy'un konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

 • Son dönemde her maçtan sonra hakem hataları nedeniyle federasyon ve kurumları şaibe altında bırakılıyor. Futbolumuzu yöneten kurumlara kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. 100 yıldır bu federasyon, hakemler ve kurumlarıyla Türk futbolu tarihi başarılar yaşamıştır
 • Bazı kulüp yöneticilerinin sorumluluklarını bilmeden, hezeyan içindeki konuşmalarının kime ne faydası vardır. Sıkıntıları federasyon ile MHK'yı zedelemeden, hakemleri hedef tahtasına koymadan çözmek zorundayız. Unutmamalıyız ki, kulüplerimiz yine bu hakemlerle başarılar kazanacaklar. Hakemler de hata yapabilir, tıpkı kulüp yöneticileri ve sporcuları gibi. Federasyon olarak hakem hatalarının arkasında değiliz, ama hakemlerimizin ve MHK'nın arkasındayız. Türkiye'nin en bilgili hakemi MHK'nın başında. Tüm hakemlerimiz de namuslu ve şereflidir. Hakem hatalarının maksatlı olduğunu düşünenler, ellerindeki belge ve bilgiyi bizle paylaşsın. Eğer böyle bir şey yokken federasyon ile kurumlarını zan altında bırakanlar da en az o kadar sorumludur.
 • Kulüpler Birliği Vakfı temsilcileriyle hemen bir araya gelerek, sorunları konuşmaya hazırız. Hep beraber bir toplantıda tartışmak istiyoruz. Hatta medya spor müdürleri de katılabilir. Sıkıntıları tek tek masaya yatıralım. Buyursunlar her şeyi açık ve şeffaf gerçekleştirelim.
 • Yıllarca Türk futboluna çok büyük hizmetler vermiş olan Arzuman'ın bir derbi maçın ardından görevini bırakmasını asla ve asla istemiyorum. Böyle bir beklentim yok. Kendisi istediği sürece de devam edebilir. Affan Keçeci ise çok iyi bir Beşiktaşlıdır. Yıldırım Demirören tarafından yönetime girmesi istenen Keçeci'nin şimdi istifasının istenmesi büyük bir çelişki. Onu Genel Kurul seçti, Beşiktaş değil. İki yıla yakın bir zamanda mükemmel hizmet örneği göstermiştir. Federasyona girerken formalar bırakılır. Ben ilk girdiğimde Şenes Erzik başkanımız, 'Formalarınızı sırtınızdan çıkaracaksınız' demişti. Keçeci'nin Beşiktaşlılığı tartışılmaz ama federasyona o formasını bırakarak girmiştir. Beşiktaş'ın haklarını korumak için yönetimde olmadığını herkesi bilmeli.
 • Bana oy verenlerin yanında olacağım, vermeyenleri bir kenara iteceğim düşüncesi içinde hiç olmadım. Eğer kulüp başkanlarımız ve yöneticilerimiz, 'Genel kurulda Ulusoy'a destek verdik, biz ne dersek onu yapacak, bizim yanımızda olacak' düşüncesiyle bana oy vermişlerse çok yanlış hareket etmişlerdir. Ben böyle bir insan değilim. Herkese aynı yakınlıkta ve uzaklıkta duracak karakter yapısına sahip bir insanım.
 • Türk hakemlerine güvenim sonsuz. Başkanlar, yöneticiler biraz daha sağduyulu davranıp, hakemlere biraz daha yardımcı olurlarsa, hakemlerimiz bugün yaptığı hatalarından arınacaklar. Benim olduğum dönemde asla ve asla yabancı bir hakemi ülkemde görmek istemiyorum.
 • Beşiktaş'ın büyüklüğünü, mazisini, geçmişini, geleceğini tartışmak bizlere düşmez. Beşiktaş ile her zaman gurur duyduk, duymaya da devam edeceğiz. Beşiktaş'ın, PAF takımıyla sahaya çıkacağına inanmak istemiyorum. Beşiktaş'a yakışmaz diye düşünüyorum. Bir derbi maçta hakemin hata yapmasıyla 'Takımımızı ligden çekeceğiz, PAF takımla devam edeceğiz' sözü anlamsız geliyor. O an heyecanla, sinir sistemlerinin bozukluğuyla söylenmiş sözler olarak kabul ediyorum.
 • Şu anda bir genel kurul yapma olasılığı yok. FIFA'nın son yazdığı mektubu sizler de biliyorsunuz. Şu ortamda bir genel kurul olması mümkün değil. İstifa etmeyi asla düşünmüyorum.
 • Bize 'Derbi ertelensin' diye müracaat olmadı. Ne Beşiktaş, ne Fenerbahçe'den. Olsa da ertelemezdik. Avrupa'da yarışan kulüpler haftada iki-üç günde bir maç oynamaya alışmalı. 'Dünya arenasında biz de varız' diyorsak, bu tempoya alışmalıyız. Liverpool 18 günde altı maç oynuyor. Benim futbolcumun neyi eksik? (Spor Servisi)


  'Hangi gerekçeyle istifa etmem isteniyor?'
  Keçeci: Bu göreve gelmemi Demirören istedi.

  Başkanvekili Affan Keçeci bu göreve gelmesi için Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören'in kendisinden ricada bulunduğunu, şimdi istifaya davet edilmesine son derece üzüldüğünü kaydetti.
  Keçeci, bu göreve kendisinin talip olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi: "Mensubu olduğum bir camianın başkanı tarafından istifaya davet edilmemden ötürü son derece üzüldüm. Bana, bu göreve gelmem için ricada bulunan kişi sayın başkan Demirören'in kendisidir. Ben hiçbir şekilde kendisine bir başvuruda bulunmadım.
  En önemlisi de iki aday vardı ve kiminle çalışacağım sorulduğunda Ulusoy'un ismini verince tereddütsüz 'Evet' dedim. Kendisini çok önceden tanıdığım için hiç düşünmeden 'Evet' dedim. Merak ediyorum, sayın başkan Demirören, beni ne gerekçeyle istifaya davet ediyor. Benim ne yapmam gerekiyordu da yapmadım. Lütfen bunu açıklasın.
  Ülkemizde şu anda 151 profesyonel ve amatör takım var. Seçildikten sonra Ulusoy bize 'Yönetim içinde herkesin gönlünde bir kulüp yatmaktadır, ama herkes bu formasını kapının dışında bırakacak' dedi. Her birimizden söz aldı.
  Ben verdiğim söze o gün de sadıktım, bugün de sadığım, bundan sonra da sadık olacağım."