Haluk Ulusoy'un davası başladı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve daha önceki dönemde federasyonda birlikte görev yaptığı isimlerin 'hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal ettikleri' ve...

ANKARA - Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve daha önceki dönemde federasyonda birlikte görev yaptığı isimlerin 'hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal ettikleri' ve bu suça 'asli-maddi fail' sıfatıyla iştirak ettikleri iddiasıyla bir yıl dokuzar aydan 11 yıl üçer aya kadar hapis istemiyle yargılanmalarına başlandı.
İlk duruşmada sanık avukatları ile spordan sorumlu Devlet Bakanlığı adına Hazine avukatları hazır bulundu. Ulusoy'un avukatı Metin Aslan, müvekkilleri hakkında, takip şartı olan şikâyet olmadığını savunarak davanın düşürülmesini istedi.
Şikâyetçi Devlet Bakanlığı'nın herhangi bir zarara uğramadığını savunan Aslan, "Futbol Federasyonu kamu kuruluşu değildir, özel bir tüzelkişiliktir. Kullandığı tek bir kuruş, kamu kaynağı yoktur. Bu yüzden bakanlığın zararı da mümkün değildir" dedi. Ulusoy'un avukatlarından Serdar Mermut da "Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun düzenlediği raporda, Devlet Bakanlığınca suç duyurusunda bulunulması imkânının olmadığına, bu konuda sadece Futbol Federasyonu tüzelkişiliğince bir işlem yapılabileceğine" işaret edildiğini belirterek, Hazine avukatlarının davaya katılma talebinin reddedilmesi gerektiğini söyledi. Haluk Ulusoy'un bir diğer avukatı Ersan Şen ise Devlet Bakanlığı'nın dava açamayacağına, sadece Futbol Federasyonu Genel Kurulu'nu toplantıya çağırabileceğine vurgu yaptı. Ersan Şen ayrıca şöyle konuştu: "Futbol Federasyonu bu ülkeye dünya üçüncülüğü kazandırmıştır. Para bu memleketin futbolu, futbolcuları ve başarısı için harcanmıştır. Hazine'nin kamu zararı olduğu iddiasıyla davaya katılma talebinin reddini istiyoruz" diye konuştu.
Bilirkişi incelemesi istendi
Yargıç Ali Muzaffer Mutlu savunmalar tamamlandıktan ve deliller toplandıktan sonra iddianamedeki suçlamalara ilişkin bilirkişi incelemesi yaptırılması konusunda karar verilmesini kararlaştırdı. Mutlu, spordan sorumlu Devlet Bakanlığı'nı adına Hazine avukatlarının davaya katılma talebine ilişkin gelecek duruşma karar verilmesine de karar vererek, duruşmayı erteledi. (Spor Servisi)