Hamza ilk 100'de üçüncü

FILA (Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği) tüm zamanların en iyi 100 güreşçisi listesini açıkladı. FILA'nın, gençler ve büyükler kategorilerinde, kıta şampiyonaları ve dünya şampiyonaları ile...

PARİS - FILA (Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği) tüm zamanların en iyi 100 güreşçisi listesini açıkladı. FILA'nın, gençler ve büyükler kategorilerinde, kıta şampiyonaları ve dünya şampiyonaları ile Olimpiyat Oyunları'nda kazanılan madalyaları dikkate alarak oluşturduğu listede Hamza Yerlikaya üçüncü sırada yer aldı. 'Asrın güreşçisi' lakaplı Yerlikaya, Rusya'nın efsanevi güreşcisi Aleksander Karalin'i ve Kübalı Milian Hector'ı takip etti.
130 kiloda mücadele eden Karalin, kariyerinde elde ettiği 30 altın, 2 gümüş madalyayla ilk sırada yer aldı. 'Rus ayısı', 1987-2000 yılları arasında Sydney Olimpatları finaline kadar hiç yenilmemişti. Karalin, Sydney'de ABD'li Rulon Gardner'a salto bağlamasında yenilmiş ve sporu bırakmıştı. İlginçtir Karalin de Hamza Yerlikaya gibi siyasetle ilgilenmiş 1999 yılında Duma'ya girmişti.
En genç dünya şampiyonu
Şu sıralar TBMM sıralarında oturan Hamza Yerlikaya'nın da kariyeri başarılarla dolu. Hamza, 17 yaşında dünya şampiyonu olarak bunu başaran ilk sporcu oldu. Daha sonra iki kez daha Dünya Şampiyonası'nda zafere ulaşan eski milli sporcu tam sekiz kez Avrupa Şampiyonu olarak adını efsaneler arasına yazdırdı. Yerlikaya Atlanta 96 ve Sydney 2000 olimpiyatlarında da altın madalya kazanmayı başarmıştı.
Listenin ikinci sırasında yer alan Milian Hector ise 23 altın, 9 gümüş, 2 bronzluk bir madalya koleksiyonuna sahip. Ancak Kübalı sporcunun kariyerinde sadece bir olimpiyat ve bir dünya şampiyonluğu bulunuyor. Hector'u 'en iyiler'de ikinci yapan ise Güney Amerika kıtasında rakipsiz olması ve kariyerini 33 yaşında sonlandırması.
Listede üç Türk daha bulunuyor
FILA tarafından açıklanan tüm zamanların en başarılı 100 güreşcisi listesine Türkiye'den Hamza Yerlikaya'nın yanı sıra Nazmi Avluca, Aydın Polatçı ve Mahmut Demir de girmeyi başardı. Kariyerinde 9 altın, 4 gümüş, 7 bronz madalya bulunan Nazmi Avluca sıralamada 49. olurken, Aydın Polatçı 9 altın 4 gümüş, 4 bronz madalyayla 51., Mahmut Demir ise 8 altın, 3 gümüş, 5 bronz madalyayla 67. olarak listeye girdi. (Spor Servisi)