Hamza Yerlikaya ve Şeref Eroğlu finale koşuyor

Dünya Greko-Romen Güreş Şampiyonası'ndaki madalya umutlarımız, Kübalı ve İspanyol rakiplerini yenerek çeyrek finale yükseldi.

Fransa'nın başkenti Paris'in Creteil banliyösünde süren 48. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nın ikinci gününde sabah yapılan karşılaşmalarda Türk güreşçiler 3 galibiyet ve 1 yenilgi aldı. 84 kiloda güreşen Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Hamza Yerlikaya 3. turda Kübalı rakibi Mendez ile yaptığı karşılaşmayı 5-0 kazanarak çeyrek finale kaldı. Kübalı dünya şampiyonu karşısında baştan sona üstün bir güreş sergileyen Yerlikaya, bu sonuçla olimpiyat oyunlarına gitmeyi de garantiledi. Kübalı rakibinin üst üste kafa atması ve faullü güreşmesine rağmen, Yerlikaya ilk yarıda yaptığı iki çırpma hareketiyle 5 puan aldı ve ikinci yarıda rakibine puan vermeden maçı kazandı.

EROĞLU DA ÇEYREK FİNALDE

66 kilodaki madalya umudumuz Şeref Eroğlu da İspanyol rakibi Sanchez ile yaptığı karşılaşmayı 10-3 kazanarak çeyrek finale çıkan ikinci Türk güreşçi oldu. Karşılaşmanın başında kendi oyunuyla 1-0 yenik duruma düşen Eroğlu, arka arkaya yaptığı 2 künde ve 1 çırpma hareketiyle ilk yarıyı 8-1 önde kapadı. İkinci yarıda da rakibine fazla oyun yapma şansı vermeyen Eroğlu, maçı 10-3 kazanarak olimpiyatlara gitme hakkı elde etti.
Şeref Eroğlu, akşam seansında yarı finale çıkabilmek için Gürcü rakibiyle, Hamza Yerlikaya da İsveçli rakibiyle karşılaşacak.

BÜNYAMİN EMİK İYİ BAŞLADI

60 kiloda ilk maçını yapan Bünyamin Emik de Norveçli rakibi Sollie'yi baştan sona üstün götürdüğü maçta 8-2 yendi.
74 kiloda güreşen Mahmut Altay ise şampiyonada ilk maçını Kazak güreşçi Khalimov ile yaptı. Altay, normal sürede 2-0 yenik bitirdiği karşılaşmada, uzatmada salto bağlamada elini ilk çeken güreşçi olduğu için Kazak rakibine 3-0 yenilerek şampiyonaya kötü başladı.