Hani bir de futbol takımınız vardı...

Şu sıralarda Galatasaray denilince akla en son gelen şey herhalde futbol. Kulübün üzerinde dolaşan kara bulutlar beraberinde 'liseli-alaylı' tartışmalarını, istifa taleplerini, gergin geçen divan kongrelerini getirdi.

KONYA - Şu sıralarda Galatasaray denilince akla en son gelen şey herhalde futbol. Kulübün üzerinde dolaşan kara bulutlar beraberinde 'liseli-alaylı' tartışmalarını, istifa taleplerini, gergin geçen divan kongrelerini getirdi. Bu son gerginlik o kadar büyüdü ki, futbolcuların bile kendi aralarında 'liselilere yakın olanlar' ve 'alaylılara yakın olanlar' diye
ikiye bölündüğü iddia edildi.
Bu tartışmaların orta yerinde bir de futbol takımının şampiyonluk kovalaması, başarılı sonuçlar alması isteniyor. Üstelik gerginlik bizzat sahaya, tribünlere yansımışken...
İşte bu kara bulutlar altında Galatasaray bu akşam 25. haftada şampiyonluk iddiasını sürdürmek için çıkıyor sahaya. Rakip Fenerbahçe ve Trabzonspor karşısında savunmaya yönelik oynamayı tercih edince üç puanı sahada bırakmışlardı. Bu akşam saat 20.00'de onlar da bu zorlu fikstür dönemecinden en az hasarlı şekilde çıkmanın mücadelesini verecekler.
Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets Konyaspor karşılaşmasının kendileri açısından zor bir mücadele olacağının farkında. Galatasaray TV'de 'Teknik Yorum' programına katılan Gerets, "Konyaspor iyi ve kaliteli bir takım, dikkatli olmalıyız. Konya'ya üç puan için gideceğiz ve alacağız" diyerek rakibin gücüne dikkat çekti.
'Aykut'a faul yapıldı'
Belçikalı çalıştırıcı, daha önce Trabzonspor karşılaşmasının kendileri
için dönüm noktası olacağı değerlendirmesi yaptığının hatırlatılması
üzerine ise şunları söyledi: "Puan kaybetmemeliydik ve iyi mücadele ederek üç puan almayı başardık. Beşiktaş maçındaki şanssız yenilgiyi taraftarlarına unutturmak için çok hırslandılar ve gerekeni yaptılar."
Gerets, Trabzonspor maçında kaleyi koruyan Aykut'a, yediği golde faul yapıldığını savunarak, "Aykut'un performansından son derece memnunum. Trabzonspor maçında önemli kurtarışları da vardı. Ayrıca yediğimiz golde Aykut'a yapılan hareket fauldü" dedi. Belçikalı teknik adam sözleşmesindeki bir yıllık opsiyonun da kullanılması sonrası, hâlâ takımdaki kaderinin tartışılması ve başkan Özhan Canaydın'ın 'Şampiyon olsak da olmasak da Gerets görevine devam edecektir' sözleri için, "Başkan da, ben de yalan söylemiyoruz. Israrla aksini yazanlara sadece gülüyorum" diyerek sözlerini tamamladı.
Galatasaray kafilesi dün maç için Konya'ya gitti. Sarı-Kırmızılılarda, sakat olan Mondragon, Orhan ve Aydın ile sarı kart cezalısı Inamoto, Konyaspor maçında forma giyemeyecek. Teknik direktör Gerets, Hasan Şaş ile Necati'yi maç kadrosuna almadı.
Bu arada Sarı-Kırmızılı takımın golcü oyuncusu Hakan Şükür, 19 Mart'ta yoksul çocuklara yardım amacıyla oynanacak maçta forma giymek üzere dünya karmasına davet edildi. Marsilya'da Ronaldo ve Zidane'ın takımlarını karşı karşıya getirecek maçta Ronaldinho, Eto'o, Beckham gibi yıldız isimler de yer alacak.
Ribery için savunma verildi
Galatasaray'ın Fransız futbolcu Franck Ribery'nin 2005 yılındaki transferine ilişkin Marsilya Kulübü'ne ilişkin açtığı dava dün Uluslararası Spor Mahkemesi'nde (CAS) görüşüldü. Sarı-Kırmızılıların 10 milyo avro tazminat istediği davada her iki tarafın savunmaları alındı. Mahkemeye Galtasaray'ı temsilen katılan başkan Özhan Canaydın, Fransız
oyuncunun da duruşmaya katılmasının kendileri için iyi olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Kendisiyle göz göze geldiğimizde hakikatlerin dışına çıkamayacağını biliyordum. Kendisine gerekli soruları sorduğumda, 'Doğrudur başkan, haklısınız' şeklinde cevap vermekle yetinebildi. Bu da bizim için kafiydi. Tahminime göre mahkeme kararını en geç iki ay içinde verir." (Spor Servisi)