Hani eleştirdiğiniz bir golcü vardı ya...

O, Türkiye'ye ilk geldiğinde çok eleştirilmişti. Hemen her yabancı futbolcuyu adaptasyon döneminde çarmıha germeyi gelenek haline getiren spor medyası onu da 'Bu adam golcü mü' nidalarıyla karşılamıştı.

İSTANBUL - O, Türkiye'ye ilk geldiğinde çok eleştirilmişti. Hemen her yabancı futbolcuyu adaptasyon döneminde çarmıha germeyi gelenek haline getiren spor medyası onu da 'Bu adam golcü mü' nidalarıyla karşılamıştı. Fakat zaman hep onun lehine işledi. Şimdi genç yaşına rağmen Türkiye'de görev yapan en başarılı yabancı futbolcular arasında gösteriliyor.
Evet, Beşiktaşlı Bobo'dan söz ediyoruz. Önceki akşam Fenerbahçe maçında oyuna girdikten sonra attığı golle Siyah-Beyazlı takım için ne kadar önemli bir futbolcu olduğunu bir kez daha gösteren Bobo'dan... Bobo geride kalan sezonun ortasında Brezilya'nın Corinthians takımından Beşiktaş'a kiralanmış, sezon sonunda Jean Tigana'nın ısrarıyla bonservisi alınmıştı. O dönem yüksek bonservis bedeli gerekçesiyle transfere karşı çıkanlar ve golcüyü sert biçimde eleştirenler olmuştu.
Şimdi ise Beşiktaş'ın lig ve kupadaki lokomotifi pozisyonunda Bobo. Sergilediği futbolla da Beşiktaş taraftarının sevgilisi haline gelen Bobo, Siyah-Beyazlı formayla resmi maçlarda gol sayısını 27'ye çıkardı. Yarısında geldiği 2005-2006 sezonunda ligde beş, kupadaysa dört kez fileleri havalandıran Bobo, bu sezon ise şimdiye dek ligde 10, kupada ise altı golle takımının en golcü ismi olurken, UEFA Kupası'nda da iki kez gol sevinci yaşadı.
Derbileri pek seviyor
Genç golcünün derbilerde attığı goller de dikkat çekici. Bobo, bu sezon lig ve kupada Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor filelerini havalandırmayı bildi. Ligde iki maçı da 3-2 kaybettikleri Trabzonspor maçlarında birer kez fileleri havalandıran Bobo, Beşiktaş'ın 2-1 kazandığı Galatasaray maçında da bir gol kaydetti ve son olarak önceki gece de Fenerbahçe ağlarını sarstı.
17 Mart'ta sol diz dış yan bağlarındaki parçalı menisküs yırtığı nedeniyle ameliyat olan Bobo, 7 Nisan'da Rizespor ile yapılan lig maçının ikinci yarısında, yani operasyon tarihinden tam 22 gün sonra oyuna dahil oldu.
Bobo, Fenerbahçe maçından sonra yaptığı açıklamada kısa sürede sahalara dönmesiyle ilgili olarak, "Ağır bir ameliyat geçirdim. İki-üç hafta içinde normal tempoma dönerim. Fizyoterapistlerle yaptığımız tedavinin dışında, ben evde de başka şeylerle kendimi hazırlamaya çalıştım. İyi döndüğüme inanıyorum" derken, teknik direktör Jean Tigana'nın, devre arasında kendisine durumunu sorduğunu ve hazır olması halinde oynatacağını söylediğini anlattı. Fenerbahçe karşısında aldıkları sonucun iyi görünebileceğini ifade eden Bobo, "Ama daha ikinci maç var ve o da zor geçecek" diye konuştu.
Beşiktaş'ın önceki günkü galibiyeti bir başka gerçeği daha göz önüne serdi. Sezonun ilk yarısında basit hatalar yapan Beşiktaş savunması, artık daha derli toplu bir görüntü çiziyor. Lig ve kupada yaptığı son altı resmi maçı da kazanan Siyah-Beyazlılar, bu maçlarda sekiz gol atmasına rağmen, kalesinde sadece tek gol gördü. Hırvat kaleci Vedran Runje ve önündeki savunma, toplam 477 dakikadır rakiplerine gol izni vermiyor. (Spor Servisi)