Harry Potter'ın fantastik oyunu 'quidditch' ODTÜ'ye girdi!

Harry Potter'ın fantastik oyunu 'quidditch' ODTÜ'ye girdi!
Harry Potter'ın fantastik oyunu 'quidditch' ODTÜ'ye girdi!
Quidditch, J.K Rowling tarafından ortaya çıkarılan ve yedi Harry Potter serisi boyunca detaylandırılan bir spor. İlk kez 2005'te Vermont'da Harry Potter'dan esinlenen bir grup öğrencinin kendi arasında eğlenmek için başlattığı quidditch, bügün dünya çapında 700'den fazla takımla oynanan ve gittikçe popülerleşen bir spor haline geldi. Oyun Türkiye'ye ODTÜ'den girdi.
Haber: ALİHAN ÖZHAMARATLI / Arşivi

RADİKAL – Haziran ayı sonunda Uluslararası Quidditch Birliği Walter E. Washington Convention Center’da yıllık toplantısını düzenledi. Independent’ın haberine göre, konferansta 40 kişi hakemlik, koçluk ve takım yönetimi gibi konularda yeteneklerini geliştirmek için toplandı.

Koçluk eğitiminin yapıldığı ilk günden sonra konferans sakatlıktan korunma, turnuva planlama ve hakemlik gibi konularla devam etti. Konferansta ayrıca "Takımlar ne zaman diskalifiye edilmeli, bir oyuncu ne zaman cezalandırılmalı, her maçta sağlık ekibi bulundurulmalı mı?" gibi sorulara da cevap arandı. Bir zamanlar quidditch oyuncuları için pelerin giymek, kitaptaki karakterlere benzemeye çalışmak ve fantastiği gerçeğe taşımak önemli bir hareketti. Ama artık çoğu, Harry Potter’ı sevmesine rağmen ‘qudditch’in kitapları aştığını düşünüyor. Bugün Uluslararası Quidditch Birliği'nin web sitesindeki tarih kısmında Harry Potter’ın ismi bile geçmiyor.Türkiye’de bu spor ilk defa ODTÜ Quidditch Topluluğu tarafından oynandı. ODTÜ Quidditch topluluğundan Canan Türkmen, Alper Erişen ve Can Kaytaz’ın söylediklerine göre topluluk şu anda bünyesinde iki takım barındırıyor ve dokuz ay gibi kısa bir zamanda yüzün üzerinde üyeye ulaştı. Buradan da anlaşılabileceği gibi Türkiye’de Muggle Quidditch’e ilgi oldukça yoğun. Üyelerinin büyük bir çoğunluğu Harry Potter kitapları ile büyümüş olsalar da bu sporu yapmayı sürdürmelerinin sebebi sadece Harry Potter sevgileri değil. Amaçlarının Türkiye’deki spor kültürüne renkli ve yenilikçi bir alternatif getirmek ve hepsinden önemlisi her kimlikten insana spor yapabilmesi için ortam sağlamak olduğunu belirten topluluk üyeleri, takımlar arası mücadelenin de oldukça rekabetçi bir ortamda geçtiğini ifade ediyor. Türkiye’de bu sporu yaygınlaştırmak ve sadece yurtiçinde değil uluslararası seviyede de tanınır takımlar oluşturabilmek için uğraşıyorlar.

Harry Potter geri mi dönüyor?


OYUNUN KURALLARI
Büyücüler ve cadıların oynadığı bu sert sporun belki de en dikkat çekici özelliği sahada farklı yaş ve cinsiyet grubundan oyuncuların aynı anda bulunabilmesi. Adını; Hogwards Ekspresi’ne binilen peron olan Peron 9 ¾’ten ve cinsiyet eşitliğini ve kapsayıcılığını amaçlayan Amerikan yasası Başlık IX’den alan Uluslararası Quidditch Birliği Başlık 9 ¾’e göre; Harry Potter kitaplarında takımların cinsiyetlerine göre ayrılmadığı bu spor, gerçek hayatta da aynı şekilde oynanıyor. Bu sayede de sahada eşit bir şekilde mücadele eden bireyler, cinsel kimliklerine bakmaksızın birbirlerine saygı duymayı ve değer vermeyi öğreniyorlar.

Quidditch kurallarına göre her takımda 7 kişi bulunuyor: 3 Kovalayıcı, 2 Vurucu, 1 Tutucu ve 1 Arayıcı. Quaffle olarak adlandırılan top yerine havası hafifçe indirilmiş voleybol topu kullanılıyor. Snitch’in yerini ise gerçek bir insan ve şortuna bağlanmış bir çorabın içindeki tenis topu almış. Bludger'ların yerine ise yakantop olarak bilinen ağır ama yumuşak toplar kullanılıyor. Kurallara gelince; oyuncular saha içerisinde sürekli olarak bacakları arasına sıkıştırdıkları süpürgeyi tutmak zorundalar. Puan kazanmak için Quaffle’ın geçmesi gereken çemberler, yerden 1 ila 2 metre yükseklikte bulunuyor. İçerisinden geçen her Quaffle 10 Puan olarak kabul ediliyor. Snitch ise 30 Puan olarak belirlenmiş. Snitch’i yakalayan takım, oyunu da bitirmiş oluyor.

Quidditch, “en az iki kuralı” ile kendisini takımındaki yedi oyuncudan farklı bir cinsiyet kimliği ile tanımlayan iki oyuncunun sahada olma zorunluluğu ile oynanıyor. Böylelikle, cinsiyet tabanlı ayrımcılıkların önüne geçiliyor ve her kimlikten ve cinsiyetten bireyi kucaklamak amaçlanıyor. Beklenmedik bir ilgi gören sporun sadece 2 takımla da olsa 2007’de ilk dünya kupası düzenledi ve 2010’da resmi olarak da tanınan Uluslararası Quidditch Birliği (IQA) kuruldu. 2010’da New York'da düzenlenen Qudditch Dünya Kupası’na dünyanın dört bir tarafından 96 takım katıldı.

Harry Potter'ın yıldızı devam filmine hayır diyecek