Harun Erdenay'dan istikrar vurgusu

Harun Erdenay'dan istikrar vurgusu
Harun Erdenay'dan istikrar vurgusu
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Harun Erdenay, Türk basketbolunun yükselen çıtasında istikrarın önemli bir unsur olduğunu söyledi.

İSTANBUL - FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel'in, TBF başkanlığını bırakmasının ardından yönetim kurulunda seçilerek olağanüstü genel kurula kadar başkanlık koltuğuna oturan Erdenay, yeni görevini, genel kuruldaki başkan adaylığını ve hedeflerini değerlendirdi.

Uzun vadeli plan ve projelerin hayata geçirilebilmesi için yönetimsel istikrarın önemli olduğunu anlatan Erdenay, "Her 4 yılda değişen bir yönetim olsaydı 23 yıl (Turgay Demirel dönemi) boyunca başarılar bu kadar kalıcı ve yüksek olmazdı" dedi.

Demirel'in 1992'de ilk kez başkan olduğu zaman 2001'de Avrupa Şampiyonası hedefini dile getirdiğini, 2001'i aldıktan sonra 1998'de 2010 Dünya Şampiyonası hedefini ortaya koyduğunu anımsatan Erdenay, "O arada altyapılara önem verildi. Hidayet Türkoğlu, Kerem Tunçeri jenerasyonları küçük yaşlarda daha çok turnuvalara götürüldü. Bu çocuklar 19'lu, 20'li yaşlara geldikleri zaman 150, 200 kez milli formayı giyecek tecrübeye bu sayede ulaştılar. Bütün bunlar bunlar plan ve programla yapıldı. İstikrar önemli. Bana sorarsanız 23 sene kalmak ister miyim? Sanmıyorum" diye konuştu.

Erdenay, Türk basketbolunun yönetiminde işleyen bir düzen olduğunu, eksiklerin de kafasında bulunduğunu anlatarak, "Bunları da tamamlamak isterim. Birbuçuk ayda vekaleten aldığım bu görevde bir proje üretmem çok zor. Ancak seçimden sonra mutlaka bir takım projeler kafamdan geçiyor. Bunları da hayata geçirmeye çalışacağım" ifadelerini kullandı.

"Heyecan verici"

Yönetici olarak Türk basketbolunun en üst pozisyonunda bulunmanın heyecan verici olduğunu belirten Erdenay, şu an için kısa bir süre de olsa başkanlık koltuğunda oturmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Oyuncu olarak ilk kez milli takımda yer aldığı yıllarda Osman Solakoğlu'nun federasyon başkanı olduğunu, daha sonra Turgay Demirel'in bayrağı devraldığını anımsatan Erdenay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Benim dönemim ilginç. 16 aylık sürede iki seçim olacak. Birbuçuk, iki aylık sürede başkanlık yapacağım. Benim için gerçekten heyecan verici. Daha önce de yönetim kurulu üyelikleri ve asbaşkanlık görevlerinde bulunduğum için çok yeni bir pozisyon da değil. Önümüzde olağanüstü genel kurul var. 2016 yılının kasım ayında da olağan genel kurul var. Daha önceden önümüzdeki kongrede adaylığımı koyacağımı söylemiştim. Basketbol camiası çok büyük, değerli arkadaşlar var. Başka aday veya adayların çıkabileceğini düşünüyorum. Sonuçta basketbol camiası, genel kurul karar verecek. Şu an için kısa bir süre de olsa bu koltukta oturmaktan mutluluk duyuyorum."

Aileden gelen bir basketbolcu olduğunu, camiasının kendisini çok iyi tanıdığını vurgulayan Erdenay, "Yaklaşık 10 yıldır yöneticilik kariyerim var. Bütün basketbol camiasının tabii ki desteğini istiyorum. Her görüşe açığım. Mutlaka çok değerli ağabeylerimiz var, basketbol adamlarımız var. Her türlü görüşe açığım ve herkesin fikrine de saygı duyuyorum. Hep beraber Türk basketbolunu daha ileriye taşımak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz" diye konuştu.

"İki takımımızla beraber olimpiyatlarda yer almak istiyoruz"

Basketbol camiasıyla bir arada Türk basketbolunun seviyesini daha yukarıya çekmek için çalışacaklarını anlatan Erdenay, kadın ve erkek milli takımlarının ikisinin de 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda yer almasını hedeflediklerini vurguladı.

Avrupa'dan sadece kıta şampiyonunun olimpiyatlara doğrudan katılma hakkı elde ettiğini, bir diğer takımın da elemelerle bu hakkı kazandığını anımsatan TBF Başkanı, özellikle erkek milli takımın olimpiyat hedefiyle ilgili, "Diğer kıtalarda takımların güç dengesi daha farklı. Avrupa'da şu an bile 2016 için 7-8 şampiyonluk adayı var. Fransa, İspanya, Sırbistan, İtalya, Türkiye , Litvanya. Baktığınız zaman çok iyi takımlar var. Avrupa'dan bu şansı yakalayabilmek kolay iş değil. Bu sene bir şansımız daha var. Ergin Ataman yönetimindeki takımımız Berlin'de Avrupa Şampiyonası'nın ilk grubunu oynayacak. Finalleri de Fransa'da olacak. İnşallah 2016 olimpiyatlarında iki takımımızla beraber yer almak istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

"Kadınlarda yabancı sayısını artırmanın doğru olacağına inanmıyorum"

Erdenay, kadın basketbolunda yabancı oyuncu sayısının artırılmasını doğru bulmadığını ifade etti. Kendi başkanlığındaki ilk yönetim kurulu toplantısında mevcut 3+1 kuralının gelecek sezondan itibaren 4 yabancı oyuncunun da sahada yer alabilmesi şeklinde uygulanmasına karar verildiğini anımsatan Erdenay, "Kulüplerden bir talep geldi. Sayıyı değiştirmeden böyle bir sistem yaptık. Sayıyı artırmanın çok doğru olacağına inanmıyorum. Kadın basketbolumuzun altındaki gençlerin sayısı erkeklerdeki kadar çok değil. O gençlere biraz daha sahip çıkıp şans verme açısında şu an için sayıyı artırmayı doğru bulmadım" diye konuştu.

"Başarı gelirleri artırıyor"

TBF Başkanı Erdenay, takımların Türkiye Basketbol Ligi'ndeki mücadelelerinin ve Avrupa arenasında aldıkları başarılı sonuçların gelirleri de artırdığını kaydetti.

Türkiye'nin, yabancı oyuncuların birinci tercihi haline geldiğine belirten Erdenay, takımların kıran kırana mücadeleler sergilediğini, bunun da beraberinde sponsor ve İddaa gelirlerini, televizyon yayınlarını artırdığını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:
"Türk basketbolu şu anda İspanya'nın bile önüne geçmiş durumda. Her oyuncu Türkiye'ye gelip oynamak istiyor. Türkiye yabancı oyuncuların birinci tercihi haline geldi. Böyle olunca da ligimiz çok çekişmeli hale dönüştü. Yabancı kuralının artı etkisinin olduğuna inanıyorum. Çünkü Türk oyuncu seçeneğiniz çok fazla yok. Yabancıya girdiğiniz zaman bütün dünya elinizin altında. Daha dar bütçeli takımlar bile iyi yabancı seçtikleri anda büyük takımlara kafa tutacak duruma geliyorlar." (AA)