Hasan Interli olmuş bile

Galatasaraylı Hasan Şaş'ın sezon sonunda gelmek üzere Inter ile anlaştığı yolundaki haberler dün İtalyan basınında manşetlere taşındı.

MİLANO - Galatasaraylı Hasan Şaş'ın sezon sonunda gelmek üzere Inter ile anlaştığı yolundaki haberler dün İtalyan basınında manşetlere taşındı. İtalyan spor gazeteleri, Türkiye'de çıkan haberleri kaynak göstererek verdikleri haberlerde, Hasan Şaş'ın Inter ile ön sözleşme imzaladığını ve 2003 Haziran ayından itibaren Milano'ya geleceğini yazdı. Hasan'ın, geçmişte de yazıldığı gibi, Emre ve Okan'ın Inter'e geldiği gibi transfer edileceği, bonservisi elinde bedavaya mal olacağı savunuldu.
Corriere dello Sport, 'Inter-Hasan Şaş imzaladı' başlığı altındaki haberinde, 26 yaşındaki Türk futbolcunun artık 'valizinin elinde' olduğunu öne sürdü. Haberde, 'Inter Başkanı Moratti üç ay önce Hasan'ı aldı. Fakat Türkiye'de problem yaratmaması için haziranda gelecek. Hasan'ın Inter'e gelmesinde Emre ve Okan, en önemli faktör oldu. Terim, Hasan'ı cezalandırmak için az oynatıyor' ifadesi kullanıldı.
Çizme basını tarafından Dünya Kupası'nın 'sürprizi' olarak adlandırılan Hasan Şaş'la ilgili Mircea Lucescu'nun, 'Bulunduğu herhangi bir takıma servet getirebilecek bir futbolcu. Teknik olarak çok yetenekli, çok hızlı, dribling ve kroslarıyla rakip savunma oyuncularını öfkeden köpürtüyor. Belki tek kusuru, aşırı bencil olması. Ama akıllı bir genç olduğu için İtalya'da nasıl hareket etmesi gerektiğini anlayacak'' şeklindeki değerlendirmesi aktarıldı.
Inter sanki Türk takımı
Bu arada La Gazzetta dello Sport, 'İnter daha fazla Türkleşiyor: Hasan Şaş yakınlaşıyor. Yeni isim Okan Koç ama fiyatı var' başlığı altında bir haber verdi. Gazete, Türkiye'den gelen haberlerin sıklaşması, 26 yaşındaki futbolcunun Galatasaray'ın kendisine önerdiği sezon başına 2 milyon dolarlık teklifi reddetmesi ve Emre ile Okan'ın Inter'de olması gibi faktörlerle gelecek haziran ayından itibaren Hasan Şaş'ın Mavi-Siyahlı formayı giyme olasılığının bir hayli yükseldiğine dikkat çekti.
La Gazzetta dello Sport, Inter'in Fenerbahçe'den Tuncay ve Gençlerbirliği'nin genç yıldız adayı Okan Koç ile de ilgilendiğini yazdı. Tuncay için Fenerbahçe ile pazarlık etmenin güç olduğunu savunan gazete, Okan Koç'un, daha önceden Gençlerbirliği Kulübü Başkanı'nın açıkladığı gibi, 5 milyon dolara alınabileceğini öne sürdü.
Basında yer alan iddialarda ayrıca, Inter'in Real Madrid'ten Solari'yi alamamasının ardından orta sahanın solunda oynatabileceği en uygun isim olarak Hasan Şaş'ı gördüğü, ancak Başkan Massimo Moratti'nin Manchester United'ın Galli oyuncusu Ryan Giggs'i de ikna etmeye çalışacağı bildirildi.
Terim: Biz topu ona attık
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Hasan Şaş ile yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmadığını ve sezon sonunda kendisiyle bir kez daha masaya oturacaklarını söyledi. Terim, milli futbolcuya en iyi teklifi yaptıklarını belirterek şöyle konuştu: "Bu konuyu artık sezon sonuna kadar gündeme getirmek istemiyoruz. Çünkü gelişmeler kendisini olumsuz etkiliyor. Hasan mayıs ayında bizi mi, Inter'i mi, yoksa başka bir kulübü mü seçer bilmiyorum. Artık iş kendi tercihine kalmıştır, yani topu Hasan'a attık. Henüz kulübümüze Hasan'ın transferiyle ilgili yapılmış resmi bir teklif yok."(Spor Servisi)