'Hayatınızın maçı olmalı'

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, yarınki derbi öncesi beyin yıkıyor. Hafta içinde yapılan idmanlardan önce futbolcularıyla biraraya gelen Terim, oyuncularına 1-0 mağlup oldukları ilk maçı da tekrar tekrar izlettiriyor.
Haber: CÜNEYT KARAKAYA / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, yarınki derbi öncesi beyin yıkıyor. Hafta içinde yapılan idmanlardan önce futbolcularıyla biraraya gelen Terim, oyuncularına 1-0 mağlup oldukları ilk maçı da tekrar tekrar izlettiriyor. Beşiktaş'ın karşılaşma boyunca defansa çekilmesi durumunda, oyunu rakip sahaya yıkmalarını isteyen deneyimli hoca, özellikle defans oyuncularından hayatlarının maçını oynamalarını; Siyah-Beyazlı futbolculara bir an bile göz açtırmamalarını istedi. Terim oyuncularına "Hepimiz şunu gördük ki, en küçük bir hata kapatılması zor yaralar açıyor. Kalemize gelemeyen Beşiktaş bizi 1-0 mağlup etti. Aynı şeyleri bu maçta da yaşamayalım. Ne siz üzülün, ne biz üzülelim" diyerek uyarıda bulundu.
'Kötü imajı basın yaratıyor'
Galatasaraylı futbolcu Abel Xavier, basın toplantısı düzenleyerek, bazı gazetelerde sakatlığının geçmesine karşın kendisine forma verilmemesine tepki gösterdiği yönündeki haberleri yalanladı. Florya Metin Oktay Tesisleri'nde, Galatasaray Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Xavier, yanlış ve yalan açıklamaların önüne geçmek için Prof. Dr. Kurtoğlu ile birlikte böyle bir toplantı düzenleme gereği duyduğunu söyledi. Sakatlıkların futbol mesleğinin bir gerçeği olduğunu kaydeden Xavier, şöyle konuştu: "Bu sakatlıklar Galatasaray'da birçok oyuncunun başına geldi. Ama hiçbiri hakkında böyle şeyler yazılmadı. Galatasaray'da ve Türkiye'de yeniyim. Kalıcı da olmak istiyorum. İnsanlara saygı gösteriyorum ve aynı saygıyı da bekliyorum. Buna hakkım var. Ben Galatasaray'a sorun olmak için gelmedim. Sorumlarım olsa bile bunları başkan Özhan Canaydın veya teknik direktör Fatih Terim ile yüzyüze konuşabilecek durumdayım. Her türlü spekülasyona karşıyım."
Avrupa'da futbol oynadığı süre içinde Türkiye hakkında futbol açısından olumsuz düşüncelerin nedenini şimdi anladığını anlatan Portekizli futbolcu, "Basın tarafından yaratılan anlamsız ve yalan spekülasyonlar Avrupa'daki yıldız futbolcuların Türkiye'ye soğuk bakmasına neden oluyor. Bu durum kaliteli oyuncuların Türkiye'ye gelmesini geciktirir. Tabii ki basının etkisi her yerde var. Ama gerçekle yalanı ayırt etmek lazım" diye konuştu.