Haydi pedallara kuvvet!

Bisikletle ilgilenmeyenlerin dahi adını bildiği, Queen'in efsane solisti Freddy Mercury'nin, grubun hitlerinden 'Bicycle Race'i (Bisiklet Yarışı)...

LONDRA - Bisikletle ilgilenmeyenlerin dahi adını bildiği, Queen'in efsane solisti Freddy Mercury'nin, grubun hitlerinden 'Bicycle Race'i (Bisiklet Yarışı) yazarken ilham kaynağı olan Fransa Bisiklet Turu'nun 94'üncüsü bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da başlıyor. Yarışta dün zamana karşı yarışları yapıldı ancak asıl heyecan bugün Londra ve Canterbury arasındaki 203 kilometrelik 1. etapla başlayacak. 21 takım ve 189 bisikletçinin mücadele edeceği 'Tur', tamamı 3 bin 550 kilometre olan 20 aşamadan oluşuyor. 11 düz, 6 dağ, 1 orta dağ ve 2 zamana karşı etabın koşulacağı yarış 29 Temmuz'da Paris'te sona erecek.
'Tur'un simgesi ise mayolar... Her etap sonrası genel klasmanda lider olan sporcu sarı mayoyu taşımaya hak kazanacak. Ayrıca puanlama lideri yeşil, en iyi tırmanıcı puantiyeli, en iyi genç sporcu da beyaz mayoyu taşıyacak. Yarış sonunda sarı mayoyu giyen isim, 450 bin avro ödülün sahibi olacak.
En başarılısı Armstrong
1903'ten bu yana yapılan 'Tur'u en çok kazanan isim Lance Armstrong. Amerikalı efsane sporcu, 1999-2005 yılları arasında üst üste yedi şampiyonlukla tarihe geçerken, geçen yılki yarışın galibi ise Amerikalı Floyd Landis oldu. (Spor Servisi)