Hedef büyük, koş Süreyya

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, 1500 metrede yarı finale yükselen Süreyya Ayhan, bu akşam final için piste çıkacak. Saat 22.35'teki yarışı TRT3 canlı olarak ekranlara getirecek. Milli atlet, Hollandalı menajeri Jos Hermensin ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı.
Haber: MURAT AĞCA / Arşivi

PARİS - Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, 1500 metrede yarı finale yükselen Süreyya Ayhan, bu akşam final için piste çıkacak. Saat 22.35'teki yarışı TRT3 canlı olarak ekranlara getirecek. Milli atlet, Hollandalı menajeri Jos Hermensin ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı.
Ayhan, Fransa'da almayı hedeflediği altın madalyadan sonra, Helsinki'de 2005'te düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda da ikinci altın madalyası için yarışacağını söyledi. Milli atlet bu yarışlar için iyi hazırlandığını vurgulayarak şöyle konuştu: "Atina Olimpiyatları'nda kadar kendimi rekor için zorlamayacağım. 1500 metre dünya rekorunu Atina'da ya da Helsinki'de kırmaya çalışacağım."
'Garip ama iyi taktik'
Ayhan, şimdiye dek az yarışmasının nedenini Dünya Şampiyonası'na iyi hazırlanmak ve sakatlıkları engellemek olarak açıkladı. Milli atlet, kendisine taktiğiyle ilgili sorulan bir soruya ise "Benim taktiğim ortada. Yarışta hızlı çıkış yapıyor ve az risk alıyorum. Çünkü düşmeler ve sakatlıklar oluyor. Bunu engellemeye ve mümkün olduğu kadar diğer atletleri uzak tutmaya çalışıyorum. Bu herkese garip geliyor ama bana göre iyi taktik" karşılığını verdi. Ayhan, idmanlarıyla ilgili olarak da iki tür program uyguladıklarını ve mümkün olduğu kadar çalışmalarını Türkiye'de yapmak istediklerini belirterek, "Ancak zorlu kış şartları bazen çalışmaları olumsuz etkiliyor. Yılın ilk aylarında yapacağımız kampı yine ABD'de düzenlemeyi planlıyoruz" dedi.
Basın toplantısı sonrası yabancı gazeteciler, milli atleti adeta soru yağmuruna tuttu. Gazetecilerin, "Cumhurbaşkanı ve başbakanın seni kutlaması konusunda ne hissediyorsunuz?" biçimindeki soruya Ayhan, şu yanıtı verdi: "Moralim yükseldi. Bu destek atletizmin gelişmesinde çok önemli."
"İstanbul'un 2012 Olimpiyatları'na adaylığında sizin ne tür desteğiniz olabilir?" biçimindeki soruya ise "Ben ve benim gibi bazı dallarda başarılı olan atletler, olimpiyatların İstanbul'da yapılması için şimdiden tanıtıma başladı. Paris'te altın madalya kazanarak, tüm dikkatleri çekmek istiyoruz" karşılığını verdi. Ayhan, 5 Eylül'de Brüksel koşulacak Golden Ligin son ayağında sürpriz yapmayı planladığını sözlerine ekledi.
Erdoğan'dan destek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yarış sonrası Ayhan'ı telefonla arayarak başarılar diledi. Erdoğan, Ayhan'ın rakipleri hakkında bilgi alırken, dünya çapındaki başarılarının Türk milleti için büyük moral ve özgüven kaynağı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de, Süreyya Ayhan'a bir kutlama mesajı gönderdi.