'Hedef tartışmasız final'

1999'da Fransa'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda Haluk Yıldırım'ın çemberden dönen üçlüğü, sanki Basketbol Milli Takımı'nın uzun yürüyüşüne de sekte vurmuştu.
Haber: GÖKHAN TÜRE / Arşivi

İSTANBUL - 1999'da Fransa'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda Haluk Yıldırım'ın çemberden dönen üçlüğü, sanki Basketbol Milli Takımı'nın uzun yürüyüşüne de sekte vurmuştu. Haluk'un atışı, Türkiye'yi yarı finalden ederken daha derin adımlar 2001'e ertelenmişti. Bu kez turnuva Türkiye'de düzenlendi ve ev sahibi takım, ertesi yıl Dünya şampiyonu' etiketiyle buluşacak olan Yugoslavya'ya yenilirken tarihinde ilk kez 'Avrupa ikincisi' unvanına sahip oluyordu. Şimdi Avrupa basketbol ailesinin üyeleri yeni bir sınava hazırlanıyor: İsveç'te düzenlenecek olan 2003 Avrupa Şampiyonası.
Bu taze hedef doğrultusunda Milli Takım coach'u Aydın Örs'ün kapısını çaldık. 'Avrupa ikinciliği'ne geçen yaz 'Dünya dokuzunculuğu'nu da ekleyen bir ekibin beyni olarak Örs öncelikli hedefleri şöyle sıraladı:
"Bildiğiniz gibi son Avrupa Şampiyonası'nda ikinci olduk. Çıtayı devamlı yükselteceğimize göre yine final oynamalıyız diye düşünüyorum. Orada işimiz çok zor. Çünkü tüm takımlar iddialı geliyor ancak bizim de çok önemli silahlarımız var."
Geçmişte yaşanan 'takım olamama' sorunu hakkında oyuncularıyla tek tek görüşmeler yaptıklarını ve bu problemlerin nedenini araştırdıklarını
söyleyen başarılı coach, "Onların olumlu yaklaşımlarıyla çözüme ulaştık. Artık bundan böyle bir sorunun yaşanacağını pek düşünmüyorum. Bunun saha içindeki kriteri de savunmada yardımlaşma, hücumda paylaşmadır. İsveç'te bu doğruları yaparak başarılı olacağımızı sanıyorum" diye konuştu.
"Bizim takımda liderlik sorunu yok. Takımın saha dışındaki lideri kaptanımız İbrahim'dir. O da bu konuda kendisini çok iyi hazırlıyor ve arkadaşlarıyla diyalogu çok iyi. Saha içindeki liderimiz ise oyun kurucularımızdır. Çünkü biz kenardan oyunun nasıl oynanması gerektiğini onlara gösteririz" diyen Aydın Örs, kendi takımlarında yıldız olan
oyuncuların oyun içinde inisiyatiflerini kullanmalarının da normal olduğunu söyledi.
İstifasını Demirel önledi
Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen Dünya Şampiyonası sonrasında istifa etmeyi düşündüğünü ancak Federasyon Başkanı Turgay Demirel ile yaptığı görüşmeden sonra, Milli Takımı elemelerde yalnız bırakmamak için görevine devam ettiğini belirten Aydın Örs, "Bu şampiyona öncesinde de ekibimin başarılı olacağına inanmasaydım, beni affedin diyebilirdim. Ancak herkes çok istekli ve kararlı. Bu da bizim ileriye pozitif olarak bakmamıza neden oluyor" açıklamasını yaptı. Bu sezon resmi hazırlıkları daha kısa tuttuklarını ve 43 günlük bir program hazırladıklarını da belirten Örs, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Oyuncularımızdan bazıları çok yoğun bir maratondan çıktı, bazılarının da ligleri geç bitti. Bu nedenle tatile ihtiyaçları olanlara izin verdik. Ancak 10-11 oyuncumuzla çalışmalarımız daha önce başlamıştı. Bunun daha verimli olacağını düşündük. Toplama bakarsak yine 60 günlük bir çalışma süremiz oluyor."
'Önemli olan 1 numara'
Takımımızın son durumunu da değerlendiren Örs, "Daha önce sakatlıklar nedeniyle sıkıntı yaşamıştık. Bu sene ise dezavantaj olarak görünen Hüseyin'in yıl içinde fazla oynamaması. Ancak Hüseyin çabuk uyum sağlayan bir oyuncu. Ayrıca Mehmet'in Detroit'te daha çok 5 numara oynaması da bizim için avantaj olacak. Guard pozisyonunda ile sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Önemli olan 1 numarayı nasıl harekete geçireceğimizdir" dedi.
Son olarak rakiplerimizin durumuna değinen tecrübeli coach, "Bunu bir mazaret olarak söylemiyorum ama emin olun ki en zor gruptayız. Dördüncü torbadan Ukrayna'nın çıkması. Gruptaki dört takımın da hedefi olmasını sağladı. Burada herkes herkesi yenebilir. Ancak bizim özellikle üzerinde duracağımız savunma sistemi olacak. Dünya şampiyonasında ortalama 85 sayı yedik. Böyle olunca da ilk dörtte yer almamız imkansız olur. Ayrıca hızlı hücumlara da ağırlık vermeliyiz" diyerek sözlerini noktaladı.