Hedefte ikincilik var

Avrupa Basketbol Şampiyonası'ndaki ilk maçında Ukrayna'yı yenen 12 Dev Adam, Yunanistan'a 75-70 yenildi. Yunanistan grup birinciliğini garantilemiş oldu.
Haber: GÖKHAN TÜRE / Arşivi

Türkiye-Yunanistan: 70-75
HAKEMLER: Dovidavicius (Litvanya), Sami Bachar (İsrail)
TÜRKİYE: Kerem Tunçeri 8, Hidayet Türkoğlu 7, Mirsad Türkcan 7, İbrahim Kutluay 18, Mehmet Okur 23, Ender Arslan 6, Kaya Peker 1, Haluk Yıldırım , Ömer Onan , Alper Yılmaz ,
YUNANİSTAN: Diamantidis 4, Rentzias 15, Charisis 5, Tsakalidis 7, Alvertis 2, Fotsis 12, Sigalas 10, Papanikolaou 2, Chatzivrettas 10, Ntikoudis 8, Kakiouzis
1. Periyot: 26-16, 2. Periyot: 36-41, 3. Periyot: 59-54BORAS - İlk gece geriden gelerek oyunu kazanan iki takımın mücadelesinde AyYıldızlılar ilk periyoda müthiş bir giriş yaptı. Mehmet Okur'un iki sayılık 'merhaba'sının ardından NBA patentli yıldız, şova soyundu. Savunmada arka arkaya gelen ribauntlar, hücumda da Mehmet'e yardımcı olarak eli erken ısınan İbrahim Kutluay'ın devreye girmesiyle 12 Dev Adam birden farkı açtı. İlk beş dakika 18-8 geçilirken Mehmet Okur şov, hem savunmada, hem de hücumda sürüyordu. Periyodun sonuna doğru boş atışlarda Mirsad Türkcan'ın aldığı hücum ribauntları, skorun kapanmasını engelledi ve ilk 10 dakika Türkiye'nin 26-16 galibiyetiyle bitti. Bu periyodun en önemli yanlarından biri de, Kırmızı-Beyazlılar'ın serbest atışlardaki isabet oranının düşüklüğüydü.
İkinci periyoda Yunanlılar hızlı başladı. Kaya Peker üst üste yaptırdığı faullerle dikkat çekerken Mavi-Beyazlılar 9-0'lık bir seri yakaladı ve skor 26-25'e geldi. Periyodun son beş dakikasına girilirken Türkiye 31-27 öndeydi. Son bir dakikaya girerken Yunanistan oyunda ilk kez öne geçti: 37-34. Ardından da ilk devre Yunanlılar'ın 41-36 galibiyetiyle sona erdi.
Üçüncü periyodun ilk üç dakikasında Mehmet Okur'un kullandığı tek sayılık serbest atıştan başka sayı kaydedilmedi. Sonra Rentzias sahneye çıktı ve attığı üçlüklerle skoru sürükledi. Bu oyuncuya 12 Dev Adam, genç Ender'le cevap verdi. Ender'in altı sayılık serisi skoru 53-51'e getirdi. Üçüncü çeyreğin bitimine 2.5 dakika kala İbrahim Kutluay'ın üçlüğüyle Türkiye uzun bir aradan sonra tekrar öne geçti: 54-53. İbrahim'in şovu, çeyreğin sonuna kadar sürünce periyot Türkiye'nin 59-54 galibiyetiyle bitti.
Son periyoda Ay-Yıldızlılar dört faullü Mehmet Okur'u kenarda oturtarak başladı. Fotsis'in sayılarıyla Yunanistan periyodun başında beraberliği yakaladı: 59-59. Bu bölümde önce Kerem'in üçlüğü, ardından da Mirsad'ın ikiliği farkın tekrar Türkiye lehine açılmasını sağladı: 64-59. Ama ardından suskunluk dönemi başladı ve son beş dakikaya girerken Yunanlılar Alvertis'in atışıyla öne geçti:
65-64. Kalan sürede Hidayet'in inanılmaz hataları, 12 Dev Adam'ın rakibini yakalamasını engelledi. Son bir dakikaya 72-68 Yunanistan önde girdi. Zaman erirken Hidayet bir üçlüğü daha harcadı. Maç da 'Komşu'nun 75-70 galibiyetiyle sona erdi.
Hırvatlar ezdi geçti
Türk Milli Takımının yer aldığı D Grubu'nda dün oynanan diğer maçta Hırvatistan, bir gün önceki Yunanistan yenilgisinin acısını 93-71'lik skorla Ukrayna'dan çıkardı. İlk çeyreği başa baş geçen karşılaşmada Hırvatistan, daha sonra üstünlüğü ele alıp, devreyi 42-33 önde kapadı. Üçüncü çeyrekte oyuna iyice ağırlığını koyarak Giricek, Mulaömeroviç ve Bagariç'in sayılarıyla farkı yirmi sayının üzerine çıkaran Hırvatistan, son bölümde de kontrolü elinde tutarak, salondan farklı galip ayrıldı. Bu sonuçla Hırvatistan ikinci turu büyük ölçüde garantilerken, Ukrayna'nın şansı ise mucizelere kaldı.
Diğer gruplarda alınan sonuçlar ise şöyle: A Grubu: Bosna Hersek-Slovenya: 62-73, İtalya-Fransa: 52-85, B Grubu: Letonya-Almanya: 86-94, İsrail-Litvanya: 62-94, C Grubu: Rusya-İspanya: 77-89. (Spor Servisi)