'Hediyemiz galibiyet olacak'

Milli Takım oyuncularından Yıldıray Baştürk, İngiltere'yi kendi sahalarında yeneceklerini söyledi. Türk halkının, bu maçtan galibiyet beklediğini bildiklerini söyleyen Yıldıray, "Dünya Kupası'nda üçüncü olmuş takımdan böyle bir beklentinin olması gayet doğal. Bunun bilinci içindeyiz ve sahaya kazanmak için çıkacağız.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

NEWCASTLE - Milli Takım oyuncularından Yıldıray Baştürk, İngiltere'yi kendi sahalarında yeneceklerini söyledi. Türk halkının, bu maçtan galibiyet beklediğini bildiklerini söyleyen Yıldıray, "Dünya Kupası'nda üçüncü olmuş takımdan böyle bir beklentinin olması gayet doğal. Bunun bilinci içindeyiz ve sahaya kazanmak için çıkacağız. Bizden bekleneni yapacağız ve Türkiye'ye galibiyetle döneceğiz" diye konuştu.
Başarılı oyuncu, herkesin kendilerini favori göstermesinin, takım üzerinde ister istemez bir baskı oluşturduğunu vurgulayarak, "Bizim, Kupa'da üçüncü olmamız, İngiltere'nin de düşüş döneminde olması, bizi favori yaptı. Bu da büyük bir stres yaratıyor. Takımda, 'İngiltere'yi yenmekten başka şansımız yok' duygusu oluştu. Bu yanlış bir duygu elbette. Bu stresten kurtulmalıyız. Portekiz yolunda ilk üç maçı kazandık. Bu nedenle de herkes bizden daha fazlasını bekliyor; bu da çok normal. Türk halkına, iyi bir futbolla, güzel bir galibiyet hediye edeceğimize inanıyorum" dedi.
'Devler bizden çekiniyor artık'
Türkiye'nin futbol devleri arasına girdiğini söyleyen başarılı futbolcu, "Artık dünya devleri bizden çekiniyor. 10 yıl önce, kimsenin bizi hesaba kattığı yoktu. Ama şimdi herşey çok değişti. Çünkü çok iyi futbol oynuyoruz ve iyi bir kadroya sahibiz. Yıldız oyuncularımız var. Takımda müthiş bir arkadaşlık ortamı var. Bunların hepsi biraraya geldiğinde başarı kaçınılmaz" şeklinde konuştu. Formasını giydiği Bayer Leverkusen'in zor günler yaşadığını, ama bunu milli takıma yansıtmadığını söyleyen Yıldıray sözlerini şöyle tamamladı: "Kulüp başka, milli takım başka. Nitekim ortam da hava da bambaşka. Bu bakımdan ikisini birbirine karıştırdığınız zaman başarısız olursunuz. Onun için Leverkusen'i Almanya'da bıraktım. Takımdaki diğer arkadaşlarım gibi, ben de şimdi yalnızca çarşamba günkü maçı düşünüyorum."En verimli çağdalar
  • Milli Takım'ın yaş ortalaması 28.83. Aday kadroda yer alan 24 futbolcu içinde en genci, 23 yaşındaki FC Interli Emre Belözoğlu, en yaşlısı ise 35 yaşındaki Galatasaraylı Bülent Korkmaz. 82 kez (A) milli olan Blackburn Roverslı Tugay Kerimoğlu, aday kadro içindeki en deneyimli, 37 golü bulunan takım arkadaşı Hakan Şükür ise en golcü isimler. Beşiktaşlı Ahmet Yıldırım, Denizlisporlu Mustafa Özkan ve Gençlerbirliği'nden Deniz Barış ise, daha önce birer kez milli formayı giydi.
  • Ay-Yıldızlılar, dün sabah ve akşam olmak üzere iki çalışma yaptı. Şenol Güneş'in taktik ağırlıklı çalışmasına sakat olan Deniz'in dışında tüm oyuncular katıldı. Takım bugün ilk kez Newcastle'ın Saint James Park Stadı'nda bir çalışma yapacak.
  • Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy yaklaşık bin 500 İskoçun İngiltere-Türkiye maçına bilet aldığı ve bu karşılaşmada Ay-Yıldızlılar'ı destekleyeceklerini söyledi. Haluk Ulusoy ayrıca 5 bin Türk'ün maça gelmesi beklediğini ifade etti. 4 bin 500 kesin satıldı. 500 kadar daha Türk'ün gelmesi bekleniyor.
  • Şenol Güneş bugünkü Liechtenstein-İngiltere maçını izlemekten vazgeçti. Federasyon yetkilileri, bu karşılaşmaya iki özel istatikçi, bir de antrenörün takip edeceğini açıkladı.
  • Milliler, hergün İngiltere'nin maç kasetlerini izliyorlar. Güneş yönetiminde kasetleri izleyen oyuncular ve teknik heyet, rakibin eksik yönlerini tespit etmeye çalışıyor. Bu arada menacer Can Çobanoğlu bir İngiliz gazeteciden aldığı İngiliz oyuncuların istatistiklerini teknik heyete verdi.