Heidi-Peter, bekleyin bizi, geliyoruz!

Hayat çok garip. Fatih Terim, Milli Takım'ın yaklaşık bir ay önce Ali Sami Yen'de Yunanistan'a 1-0 yenildiği maç sonrası 'istifa' sesleriyle uğurlanmıştı, dün 'İmparator' nidalarıyla tribüne çağırıldı.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Hayat çok garip. Fatih Terim, Milli Takım'ın yaklaşık bir ay önce Ali Sami Yen'de Yunanistan'a 1-0 yenildiği maç sonrası 'istifa' sesleriyle uğurlanmıştı, dün 'İmparator' nidalarıyla tribüne çağırıldı. Millilerin Alpler vizesi almasıyla da milli kahraman mertebesine yükseldi büyük olasılıkla. Aynı durum futbolcular için de geçerli elbette.
Terim'i ve Milli Takım'ı bağrına basan tribünler, sahaya ısınmak için çıkan Bosna Hersekli futbolcuları, alışkanlıktan olsa gerek, ıslıklayarak karşıladı. Rakibin 'kardeş ülke' olduğunun farkına biraz geç varıldı herhalde, Bosna kadrosu ve milli marşı okunurken sessizlik vardı. Özellikle Türkiye'de bir maçta konuk takımın kadrosunu hoparlörden 'duyabilmek' büyük mutluluk! Şunu da eklemeden geçemeyeceğim; her milli maçta tribünler İstiklal Marşı'nı okurken bandoyla ve kendi aralarında senkronizasyonu sağlayamıyor, ortaya çok sesli bir kanon çıkıyor. Sanki bir cuma günü okuldan çıkıp bir an önce eve gitmek isteniyor. Aslında doğrusunu okuyana kadar tekrarlatmak lazım ama FIFA kuralları işte...
Euro 2008 için işini Malta-Norveç maçına bırakmak istemeyen Milliler hırslı fakat başıbozuktu. İlk 20 dakikalık bölümde yegâne taktik 'topu Emre veya Arda'ya at, o da gidebildiği kadar gitsin'di. Bu bölümde Ay-Yıldızlıların yegâne pozisyonu 11'de Nihat'ın sağ çaprazdan sert şutuydu, onda da top auta çıktı.
Daha sonra tempoyu artıran Milli Takım, soldan Arda, sağdan Hamit ve Nihat'la bastırmaya başladı. Dün gecenin yıldızlarından Nihat 22'de Guşo'yla karşı karşıya kaldı, vuruşunda top tecrübeli kalecinin ayaklarından döndü. 36'da başrollerde yine Nihat ve zor pozisyonda topu kornere çelen Guşo vardı. Ancak Villarreal'li oyuncu belli ki golü atacaktı. Devre biterken Hamit-Arda-Hamit paslaşmasının ardından ceza sahasında topu önünde bulan Nihat, fileleri havalandırdı: 1-0. İlk yarıda dikkat çekici bir husus, herhalde Norveç maçındaki iki golün de uzak mesafe şutlardan gelmesinden etkilenilmiş olacak, Millilerin yaradana sığınıp ceza sahası dışından kaleyi denemeleriydi. Sahaya Yugoslavya'nın 1990'lı yıllarda giydiğine benzeyen bir formayla çıkan Bosna Hersek'in ilk yarıdaki yegâne pozisyonu 42'de Misimoviç'in ceza sahası dışından çektiği ve az farkla auta giden şutuydu.
Anonsların suyu çıktı
İkinci yarı gerek sahada gerekse tribünlerde sessiz başladı. 56'da Nihat'ın ceza sahası içinden şutu dışında Milliler pozisyon bulmakta zorlanırken, Boşnakların da skora razı bir havası vardı. Tribünler de maçı rölantiye almıştı, stat anonsçusu onları coşturmak için çok uğraştı. Hatta 70. dakikada işin iyice suyu çıktı ve hoparlörden 'Ooo Milli Takım Oleeey, Arkadaşlar ama lütfen, bu takım bizim, hadi Sefa uyumuyoruz' anonsları yapıldı.
Ne Milli Takım ne de taraftarlar coştu, belli ki enerji 90 dakikanın sonuna saklanıyordu. 81'de Tuncay Guşo'yu, 83'de Hamit direği geçemedi. Hakemin bitiş düdüğüyle de Ali Sami Yen bayram yerine döndü. Milli Takım, Euro 2004 ve 2006 Dünya Kupası'nı kaçırdıktan sonra Euro 2008 vizesini kaptı. Heidi, Peter, Büyükbaba ve gurbetçiler, bekleyin, Türk Milli Takımı Alpler'e geliyor!

TÜRKİYE: 1
Rüştü... ... 7
Gökhan... ... 7
Servet... ... 7
E. Aşık... ... 7
Hakan Balta... ... 7
Hamit... ... 7
Aurelio... ... 7
E. Belözoğlu... ... 7
Arda... ... 7
(Tuncay 76)... ... -
Nihat... ... 8
(Gökdeniz 90)... ... -
Semih... ... 7
(Sabri 61)... ... 7

BOSNA HERSEK: 0
Guşo... ... 7
İbriçiç... ... 5
(İbişeviç 75)... ... 5
Nadareviç... ... 5
Berberoviç... ... 5
Merziç... ... 4
(Muharemoviç 89)... ... -
Bajiç... ... 5
Kruniç... ... 5
Maletiç... ... 5
Misimoviç... ... 6
Nadareviç... ... 5
Dzeko... ... 5
(Salihoviç 83)... ... -

GOL: Nihat (43)
SARI KARTLAR: Semih / Berberoviç, Kruniç
Stat: Ali Sami Yen - Hakemler: E. Braamhaar, A. Brink, P. Gerritsen