Hem gençler, hem şampiyon...

Bundesliga'da yarış önceki gün sona erdi. Son haftaya iki takım, Stuttgart ve Schalke şampiyonluk iddiasıyla girdi.

STUTTGART - Bundesliga'da yarış önceki gün sona erdi. Son haftaya iki takım, Stuttgart ve Schalke şampiyonluk iddiasıyla girdi. Buralardaki gibi ortalık karışmadı, kan gövdeyi götürmedi. Maçlardan herhangi biri sahaya atılan konfetiler nedeniyle 15 dakika uzamadı. İki şampiyonluk iddiası taşıyan takımın maçı da aşağı yukarı aynı anda sona erdi ve galip gelmesi halinde rakibinin skoruna bakmaksızın şampiyonluk ipini göğüsleyecek olan Stuttgart, Energie Cottbus'u 2-1 mağlup ederek mutlu sona ulaştı. Diğer maçta Schalke'nin Arminia Bilefeld'i aynı skorla mağlup etmesi bir işe yaramadı.
Bundesliga 34 hafta süren ve sonunda Bayern Münih'in şampiyon olduğu bir ligdir, malum. Lakin bu defa alışılmadık bir şekilde sahnede iki farklı takım vardı. Şampiyonluk için daha fazla şans verilen, ayağına gelen fırsatları cömertçe harcayan Schalke ile sessiz ve derinden gelen Stuttgart...
Stuttgart 34 haftalık maratonun sadece üç haftasında liderlik koltuğunda oturmuştu. Rakibi Schalke ise tam 15 hafta birinci sırada yer almasına karşın mutlu sona ulaşmayı başaramadı. Son dört hafta kaybedilen kritik iki maç Schalke'nin zirvenin bir altıyla yetinmesine neden oldu. Stuttgart'ın şampiyonluğu sonrası Alman futbol kamuoyu Armin Veh'in genç takımının bu zaferi hak edip etmediğini sorguluyor. Veh ise takımın bu başarıyı hak etmediği yolundaki eleştirileri keskin bir dille yalanlıyor: "Mesele basit... Sonunda en tepede kim yer alıyorsa, şampiyonluğu o hak etmiştir."
Geçen sezon dokuzuncu olmuşlardı
Stuttgart'ın geçen sezonu, şampiyon olan Bayern Münih'in 32 puan gerisinde ve dokuzuncu sırada tamamlaması göz önüne alındığında elde edilen şampiyonluğun önemi daha net bir biçimde anlaşılıyor. Tam da bu kadar önemli olduğu için elde edilen başarı bütün kentte önceki gün büyük bir coşkuyla kutlandı. Stuttgart'ta tıpkı geçen yaz Almanya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda olduğu gibi dev ekranlardan Energie Cottbus maçını yaklaşık 100 bin kişi izledi. Kazanılan şampiyonluğun ardından bu büyük kalabalık sabah saatlerine kadar Stuttgart sokaklarında büyük bir coşku yaşadı.
Stuttgart'ın başarısı etrafında dönen tüm tartışmalara rağmen aslında Armin Veh'in elde ettiği zafer başka bir öneme sahip. Veh, Almanya'nn
'meister'i olmayı ligin en genç takımıyla başardı. Stuttgart 25 yaş ortalamasıyla Bundesliga'daki en genç bünyeye sahip takım. Veh sezon başında bu genç takımla önüne iki hedef koymuştu, Almanya Kupası'nda finale yükselmek ve ligi ilk üç içinde bitirmek. İki hedefe de fazlasıyla ulaşıldı. Stuttgart önümüzdeki hafta kupa finalinde Nürnberg'in karşısına çıkacak. Devre arasına dördüncü sırada giren takım son sekiz haftada bütün maçlarını kazanarak en tepeye tırmandı. Schalke ise son yedi sezonda üçüncü kez ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. (Spor Servisi)