Hentbolda Macar ekolü geliyor

Hentbol milli takımlarında Macar dönemi başlıyor. Federasyon yetkilileri, Macaristan'ın kariyerli başantrenörü Peter Kovacs ile prensipte anlaştı.

ANKARA - Hentbol milli takımlarında Macar dönemi başlıyor. Federasyon yetkilileri, Macaristan'ın kariyerli başantrenörü Peter Kovacs ile prensipte anlaştı. Tecrübeli antrenör ile 14 Eylül Cuma günü Ankara'da yapılacak görüşmenin ardından son pürüzlerin giderilmesi durumunda resmi sözleşme imzalanacak. Peter Kovacs ile anlaşma sağlanması durumunda, Macar antrenörün, Milli Takımlar Teknik Koordinatörü olarak görev yapacağı öğrenildi.
Tüm milli takımların Kovacs'ın yönetiminde çalışmalarını sürdüreceği, ayrıca 'kurt' hocanın bayan ve erkek A milli takımlarının başında sahaya çıkacağı belirtildi. Başarılı Macar antrenörün İsviçre ve Avusturya Hentbol Federasyonu yetkilileriyle de görüşmelerinin sürdüğü, büyük bir olasılıkla tercihini Türkiye'den yana kullanacağı belirtildi. Peter Kovacs'a, 5 bin avro aylık maaşın yanı sıra kiralık bir ev ve otomobil tahsis edileceği öğrenildi.
Makedon aşısı tutmamıştı
52 yaşındaki teknik adam, ülkesinin A milli bayan takımını çalıştırırken, dünya ikinciliği ve dördüncülüğünün yanı sıra Avrupa ikinciliği sevincini yaşadı. Almanya ve Macaristan'da antrenörlük yaptığı kulüp takımlarında da çeşitli başarılar elde eden Kovacs, şu anda Avrupa'nın kıdemli antrenörleri arasında kabul ediliyor. Başarılı teknik adam ayrıca, Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) ve Avrupa Hentbol Federasyonu'nda (EHF) antrenör eğitmeni olarak kurs veriyor.
Hentbol Federasyonu, 2005 yılında Makedon Ljubomir Savevski ile anlaşmış, ancak bir yıl dolmadan görevine son vermişti. Savevski'nin ardından milli takımlarda Türk antrenörler görev almış, ancak bir türlü uluslararası alanda istenilen başarı yakalanamamıştı. (Spor Servisi)