Hentbolda öz eleştiri zamanı

Hentbolda öz eleştiri zamanı
Hentbolda öz eleştiri zamanı
Türkiye Hentbol Federasyonu (THF), kulüp ve milli takım düzeyinde hedeflenen başarıların yakalanması için öz eleştiri yapıp, önemli bir projeyi hayata geçirdi.

ANKARA - 1976 yılında kurulan THF, Türk hentbolunda yaşanan "gelişim" sıkıntısını gidermek için kapsamlı bir çalışma yürüttü. Hentbolun çıtasını yükseltmek amacıyla ülke çapında yetenekli hentbolcu avına çıkan federasyon, antrenör eğitimini de uygulamaya koydu.

Yapılan il karmaları sonucunda erkekler ve bayanlarda belirlenen yaklaşık 30'ar yetenekli genç hentbolcu, Ankara ile İzmir'de kampa alındı. Sporcuların yanı sıra hentbolcuları yetiştiren antrenörler de ilk kez kampa davet edildi.

A Milli Erkek Hentbol Takım Antrenörü Adnan Öztürk, hentbolun kalitesinin Avrupa 'da üst seviyede olduğunu belirterek, Türkiye 'de bu çizgiye uzun vadede ulaşmak için "söylenmek" yerine öz eleştiri yaptıklarını dile getirdi. Avrupa'da yakalanan kalitede alanında iyi eğitim almış antrenörlerin büyük rol oynadığına dikkati çeken Öztürk, "İyi sporcuyu yetiştirecek olan antrenörler. İyi sporcu gelmezse milli takım ve kulüpler düzeyinde başarı yakalamanın imkanı yok" dedi.

Öztürk, bu nedenle sporcuların yanı sıra antrenörleri de kampa davet ettiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Uluslararası standartlarda sporcu sahibi olabilmenin kriterleri var. Önce doğru sporcuyu seçmek, sonra da yaş grubuna yönelik antrenmanları mutlaka yaptırmak. Örneğin, 6-7 yaş arası çocukların denge ve koordinasyonu dönemi. Bu yaşı kaçırdığınız zaman çocuğun bir daha denge ve koordinasyonunu geliştiremiyorsunuz. İşte bu noktada önce antrenörleri eğitmek gerektiğine inandık. Antrenörlerimizle bunun gibi konuları paylaşmak adına birlikte olacağız. Amacımız bir yılda tüm antrenörleri eğitimden geçirmek."

"AMACIMIZ ÇITAYI YÜKSELTMEK"

Sporcu seçimine de değinen Öztürk, proje kapsamında okul maçlarına kadar çok detaylı taramanın yapıldığını kaydetti. En iyilerin kampa alındığını dile getiren Öztürk, "Uzun vadeli hedeflerimiz var. 2016'dan sonra uluslararası boyutta mücadele etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Öztürk, A Milli Erkek Hentbol Takımı'nın Akdeniz Oyunları'nda 3. olduğunu hatırlatarak, "Bizle eş değer takımları yenmeye başladık. Son 2 yılda 30 maç oynadık. Bunların 12'sinde galip geldik. Eskiden olsa 2 galibiyet, hep mağlubiyet olurdu. Bu istatistikleri düzeltmeye başladık. Avrupa'nın orta sınıf takımı olduk. Alttan gelecek yetenekli genç jenerasyonla daha iyi olacağız. Amacımız 4-5 yıl sonra çıtayı biraz daha yükseltmek" değerlendirmesinde bulundu.

"SİSTEMLEŞME ÇABASI"

Altyapıdan sorumlu Milli Takım Antrenörü Serdar Seymen de seçilen sporculara bilimsel çalışma programlarının uygulandığını belirterek, "Türk hentbolunda profesyonelleşme, bir sistem kurma çabası var" dedi.

2020 ve 2024 olimpiyatlarında elit sporcu kalitesine ulaşacak bir milli takım yaratmayı arzuladıklarının altını çizen Seymen, "Hentbolda ilk defa böyle bir proje uygulanıyor. Çok sağlam bir temel atılıyor. İstenilen başarının geleceğine inanıyorum" ifadesini kullandı.

Seymen, antrenör eğitimiyle de Türk hentbolunda yıllarca atlanan eksikliğin giderileceğini sözlerine ekledi. (AA)